| 19dankatalyn96 a întrebat:

Pot instala Linux(Ubuntu) peste windows?
Adica, am doua partiti (C, D) i-ar windows-ul este instalat in partitia C, si in D am niste fisiere.Eu vreau ca aceasta partitie sa imi ramana adica (D), si doar in ce sa instalez Linux.
Multumesc! Ofer Funda. happy

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ideea e ca windows-ul foloseste o schema de partitionare(Cred ca asa se numeste) diferita. Iar formatul utilizat de windows(ntfs) nu este pe placul unui linux. El poate sa ruleze, dar nu e recomandat. Cum trebuie tu sa faci:
descarci easeus partition master(vezi ca e gratis) si instalezi. deschizi manager-ul de partitii si dai click dreapta pe D. Dai resize si faci partitia cu vreo 20-30 gb mai mica. Dupa asta, spatiul ala liber, dai pe el, click dr si il faci nealocat! si primary(atentie, nealocat, ca nu ai ext4 acolo). Dupa, dai apply si e posibil sa se restarteze windows-ul. Astepti sa termine, ca o sa dureze putin daca aveai fragmentare. Dupa ce termina, iti faci un stick cu ubuntu bootabil(stick sau ce vrei tu, cd etc, eu prefer stick). Boot-ezi de pe stick. Dai instalare si ajungi unde te intreaba ce faci(sterge tot hdd-ul si pune ubuntu, si mai sunt vreo 3 optiuni, din care una e sa faci ceva particularizat). Ceva gen http://assets.ubuntu.com/......port-4.jpg
Si alegi something else. De aici, ai sa stergi partitia aia facuta de 30 gb, si o recreezi, sa fie cu formatare bifata, format ext4 si punct mondare /. Dai next. Daca ai sub 1 gb ram, trebuie sa faci 2 paritii(inca una pentru /swap). Ideea e ca daca ai macar 2 gb ram nu prea recomand swap-ul(foloseste hdd ca ram, asa face si windows-ul si merge super prost). Daca ai ram, continui, ca iti apare o mica avertizare. Daca nu ai, revii si faci partitiile sau remontezi punctele de montare. La bootloader vezi sa fie acelasi hdd cu cel pe care ai windows. (asta doar daca ai mai multe hdd-uri).
SI dai continuare. Astepti sa termine de instalat si asta e tot.
La pornirea sistemului o sa iti dea sa alegi ceva de gen http://static.neuerdings.com/1371201546/grub.jpg si o sa iti alegi mereu ce sistem de operare vrei(ultimul o sa fie windows-ul si primul ubuntu. restul is pentru teste/recuperare). Daca nu te descurci, imi zici, poate fac un tutorial :D.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Se poate dar nu e recomandat. Ideea e ca D-ul tau acum e ntfs. Cand pui ubuntu e de preferat sa faci o alta partitie separata, de tip ext4 cu punct de montare '/'.
Recomand sa "ingustezi" partitia D( sa scoti din ea sa zicem 20 gb). Aia 20 gb o sa ii faci partitie separata pentru ubuntu.

| 19dankatalyn96 explică (pentru sltlp):

Imi poti da niste detalii. de ce nu este recomandat?
si cum pot sa il instalez?

| 19dankatalyn96 explică (pentru sltlp):

Multumesc! Dar se poate sa am doar linux fara windows. si partitia D(cea cu fisierele mele) sa imi ramana?,

| sltlp a răspuns (pentru 19dankatalyn96):

Pai abia ce ti-am explicat. Fisierele raman. In loc sa ai D-ul sa zicem cu 100 gb liberi si 2 partitii in tot pc-ul, o sa ai D-ul cu 70 gb si 3 partitii in tot pc-ul.

| 19dankatalyn96 explică (pentru sltlp):

Ok am inteles. mersi inca o data

| sltlp a răspuns (pentru 19dankatalyn96):

Ideea e ca windows-ul foloseste o schema de partitionare(Cred ca asa se numeste) diferita. Iar formatul utilizat de windows(ntfs) nu este pe placul unui linux. El poate sa ruleze, dar nu e recomandat. Cum trebuie tu sa faci:
descarci easeus partition master(vezi ca e gratis) si instalezi. deschizi manager-ul de partitii si dai click dreapta pe D. Dai resize si faci partitia cu vreo 20-30 gb mai mica. Dupa asta, spatiul ala liber, dai pe el, click dr si il faci nealocat! si primary(atentie, nealocat, ca nu ai ext4 acolo). Dupa, dai apply si e posibil sa se restarteze windows-ul. Astepti sa termine, ca o sa dureze putin daca aveai fragmentare. Dupa ce termina, iti faci un stick cu ubuntu bootabil(stick sau ce vrei tu, cd etc, eu prefer stick). Boot-ezi de pe stick. Dai instalare si ajungi unde te intreaba ce faci(sterge tot hdd-ul si pune ubuntu, si mai sunt vreo 3 optiuni, din care una e sa faci ceva particularizat). Ceva gen http://assets.ubuntu.com/......port-4.jpg
Si alegi something else. De aici, ai sa stergi partitia aia facuta de 30 gb, si o recreezi, sa fie cu formatare bifata, format ext4 si punct mondare /. Dai next. Daca ai sub 1 gb ram, trebuie sa faci 2 paritii(inca una pentru /swap). Ideea e ca daca ai macar 2 gb ram nu prea recomand swap-ul(foloseste hdd ca ram, asa face si windows-ul si merge super prost). Daca ai ram, continui, ca iti apare o mica avertizare. Daca nu ai, revii si faci partitiile sau remontezi punctele de montare. La bootloader vezi sa fie acelasi hdd cu cel pe care ai windows. (asta doar daca ai mai multe hdd-uri).
SI dai continuare. Astepti sa termine de instalat si asta e tot.
La pornirea sistemului o sa iti dea sa alegi ceva de gen http://static.neuerdings.com/1371201546/grub.jpg si o sa iti alegi mereu ce sistem de operare vrei(ultimul o sa fie windows-ul si primul ubuntu. restul is pentru teste/recuperare). Daca nu te descurci, imi zici, poate fac un tutorial :D.