| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,am probleme cu PC-ul.
Se misca greu si are o problema, cand il sting se aprinde singur dupa cateva secunde.
Va rog dati-mi niste sfaturi!

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Cauze:
- insuficient RAM
- prea multe procese deschise
- programe antivirus (mai mult de unul cu scanare in timp real)
- HDD nu este fragmentat
- HDD plin de fisiere nefolositoare (directoare TEMP)
- prea multe programe care scriu pe HDD
- prea multe programe care cauta update-uri
Posibile rezolvari:
- mărește cantitatea de ram
- dezafectează servicii care sunt inutile
- dezinstalează antivirușii (descarca o versiune live si monteaz-o pe un cd, dvd, usb key si foloseste-o cand ai nevoie)
- muta directorul TEMP in radacina discului C, schimband variabilele de sistem.
- folosteste DUSTBUSTER pentru curatenie.
- defragmenteaza HDD si registrul
etc.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cred că ai luat un virus!
Ai scanat PC-ul cu un antivirus?
Ai un antivirus pe PC-ul tău?
Dacă nu ai antivirus recomand Avast Free. Dacă ai și nu a descoperit nimic fă o scanare cu Malwarebytes sau cu Norton Power Eraser!

| Hek26 a răspuns:

Ai putea curată unitatea de praf. Cel puțin al meu așa a avut problema.
O desfaci si cu un freon sufli praful. Sper sa te ajute.