| Balaban_Marian_1999 a întrebat:

am si eu o problema, am un router Huawei hg658 de la romtelecom si vreau sa il folosesc ca router wi-fi pentru reteaua din casa. faza este ca am trecut modemul pe modul fttp sau cum ii zice, adica sa folosesc portul LAN 1 ca WAN, dar eu am net de la tv sat si am ip statit si trebuie sa copiez MAC-ul pe router, dar nu stiu cum se face asta va rog din suflet daca se poate sa ma ajutati cu niste setari cu ip-ul cum trebuie bagat sa mearga sa dau internet si pe lan 2 si wireles dau funda va rog din suflet am nevoie neaparat! sad

Răspuns Câştigător
| aalexei a răspuns:

Cel mai simplu e sa chemi un specialist, dar poti sa incerci si singur daca ai interes.
MAC-ul, dupa parerea mea, nu o sa-l poti modifica din interfata web.
Eu explic cum sa setezi Huawei-ul in caz ca nu ai alt router (daca ai alt router de la providerul nou si acesta iti trebuie doar pentru wifi, atunci e inca mai simplu)
Dupa ce ai trecut in mod fttp,
Basic - Link interface
Bifezi toate 3 ATM - remove
Treci la PTM, la fel stergi toate 3 interfete.
Treci la Ethernet, bifezi toate 4 interfete si le stergi, apoi creezi una noua (este butonul new) cu ID Vlan:-1 si 802.1P:-1 (fara vlan. daca pe linga internet mai ai si servicii de telefonie/iptv atunci ar putea sa fie cu vlan-uri, asta trebuie de aflat de la provider). Trebuie sa apara o interfata noua cu numele ETH1
Apoi treci la WAN, New, si setezi
Device interface alegi din lista ETH1
WAN connection enable (bifezi)
Service list INTERNET (bifezi)
Port binding bifezi LAN2, LAN3, LAN4, SSID1
Connection type: IP_Routed(IP)
NAT: NATP
Setarile IP si DNS le scrii conform celor care le ai de la provider (ai zis ca ai IP static)
Si apasa butonul submit. Apoi treci la WLAN si configurezi wifi dupa gustul tau.
Tine minte!, cablul de la provider il conectezi in LAN1 numai dupa ce ai finisat toate setarile routerului!, PC il conectezi in LAN2, 3,4 sau prin wifi, cand doresti.
P.S. Aceste setari nu le-am testat pe asa dispozitiv (am setat alte routere asemanatoare)

2 răspunsuri:
| Balaban_Marian_1999 explică (pentru aalexei):

Iti multumesc din suflet chiar nu am alt router si imi trebuia multumesc mult

| Balaban_Marian_1999 explică (pentru aalexei):

Eu ma incurcam acolo bagam ip etc si imi dadea eroare ca era cablul de la provider in router si nu stiam de ce happy