| Alex2312 a întrebat:

Am un laptop Sony vaio si as vrea sa stiu daca se poate incarca fara incarcator, adica cu altceva.L-am primit fara incarcator.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Te uiti pe spatele acelui laptop si vezi ce spune la output citi volti si citi amperi sau miliamperi. Dupa mergi si cauti un charger dar vezi sa fie asa cum spune pe laptop sa nu aibe mai multi amperi decit scrie pe acel laptop. Volti mai merge acolo un volt hai doi in plus dar amperi sa nu cumperi daca are mai mult decit scrie sau trebuie la laptopul tau.De incarcat nu il poti incarca dcit cu incarcator.Adica un transformator daca ai dar care sa scoata exact citi volti zice si exact citi amperi. Daca ai asa un transformator atunci iti trebuie doar mufa ca nu vad cum conectezi.Amperii mai multi decit scrie ca trebuie va duce intr-un final la arderea unor condesnatori de pe placa de baza si cum condensatorii la laptopuri sint de nici nu-i vezi va trebuie sa arunci acel laptop.Asa cind probezi poate merge chiar de are un amperaj mai mare dar in timp se duc acei condensatori si in citeva luni ala esti.Cel mai indicat e sa iti cumperi un charger si ai terminat povestea.

| Skynettt a răspuns:

Doar daca bagi bateria ta in alt laptop la fel si tio incarci la el da daca nu.nu ai sanse

| kokoloi a răspuns:

Alex, eu iti sugerez sa nu te apuci sa umblii cu fire sau cu alte lucruri sub tensiune. Mai degraba intereseaza+te pe net sau la un PC Service, de unde poti sa faci rost de un incarcator universal. E mult mai sigur atat pentru tine cat si pentru lap-top.

| Skynettt a răspuns (pentru kokoloi):

Nu are cum sa il incarce fara incarcator doar daca vrea sa se curenteze laughing