| RooN a întrebat:

Salutare am un pc cu placa de baza asrock 775vm800, procesor intel de 3ghz, 1gb ram, hdd 80, placa video asus de 256 a mers foarte bine pana cand mi-am cumparat un laptop si pc nu l-am mai folosit destul de mult timp, acum cand in deschid nu mai apare nimic pe monitor.Care ar fi problema?
Am demontat fiecare piesa din el am sters-o de praf am curatat tot ce se putea dar tot nu mergesad Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Nyku_5126 a răspuns:

Problema 99, 9% este la RAM, schimba sloturile si lasa doar una pusa (cum ai zis ca ai 1 GB banuiesc ca ai 2 sloturi de 512). Alt lucru care trebuie sa vezi daca e bine (0, 01% restant) este daca ai pus corect cablurile IDE, scoate'le toate si lasa doar unul la HDD si asigurat'te ca este corect pus. Dar primul lucru joaca'te cu memoriile RAM, schimba sloturile sau incearca altele care stii ca functioneaza. Pentru ca 3 sunete scurte indica o problema la RAM.

7 răspunsuri:
| Nyku_5126 a răspuns:

Pot fi multe lucruri nu doar praful...Scoate vreun sunet PC-ul cand il pornesti? Daca da de cate ori si cum(scurt, lung) Placa video vine integrata? Daca nu incearca s'o schimbi cu alta sa probezi, daca da mai adauga'i una care sa nu fie. Ah, problema poate sa fie de la monitor... poti incerca cu alt monitor sau sa pui monitorul tau la alt PC. Daca ai 2 module de RAM lasa doar unul (pe rand) schimband sloturile, asa poti vedea daca ai o problema cu una(sau amandoua, atunci e mai grav) din memoriile RAM.

| Nyku_5126 a răspuns:

Spune'mi exact numarul de sunete care il face.

| Nyku_5126 a răspuns:

Cu placere, ma bucur c-ai gasit raspunsul.

| RooN explică:

Scoate niste piuituri scurte la 1-2 secundesad
Am 2 placi una integrada si una separat.
Monitorul merge la laptop asa ca nu e de la el.

| RooN explică:

3 sunete pauza iar 3 sunete si tot asasad

| RooN explică:

Am gasit cartea de la placa de baza si zice ca la 3 piuituri sunt memoriile ramsad trebuie sa iau altelebig grin
MS Nyku:X raman dator de cinstetongue

| mrsolo a răspuns:

Poate fi doua lucruri placa de baza sau placa video, daca auzi un piuit cand porneste calc inseamna ca nu e placa de baza daca nu auzi acel piuit si monitoru sta ca si cum ar sta in standby atunci e placa de baza!