| adelinutu1 a întrebat:

Salutare. Am un sistem 5.1, si ascult de la laptop prin cablul de la boxele 2.1 Problema e ca pe sistemul 5.1, se aud doar 2 boxe si bassul. este de la cablu? Imi trebuie unul special pentru 5.1?
Vreau seriozitate, sa raspunda cei care chiar se pricep.
As vrea si un link cu cablul cu care va functiona tot sistemul pe eMag, sau alt site. Mersi!

Răspuns Câştigător
| Decicumzici a răspuns:

Dude. Cum scoti tu 5.1 din 2.0 iesire jack din laptop? happy serios acuma. Uita-te la pc ca au 3 iesiri jack nu una cum are laptopu tau. Tu poti scoate 5.1 doar pe hdmi. Bafta.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În primul rând contează ca sursa de semnal să fie 5.1 - altfel, degeaba te chinui.
Pe urmă, placa audio trebuie să aibă o interfață grafică de configurare; intră în programul ăla, alege să ai ieșire 5.1 și selectează pe ce mufe să ai ieșirea (de obicei, pe cea de căști și pe cea de audio in). Bine - asta cu condiția ca placa audio să poată să scoată 5.1, că nu toate pot asta!
De acolo, o să pleci cu două cabluri standard audio cu jack de 3, 5 mm.

| Decicumzici a răspuns:

Orice depaseste stereo (2.0) left right e tot stereo chiar daca zic ca e suround. La unele clipuri este special facut sa mearga suround care si aia e un stereo pe front/back de fapt. Din laptopurile ieftine nu poti scoate 5.1 ca nu are 3 gauri, decat pe hdmi. Este placa de sunet externa ce merge pana la 7.1 care converteste o matrice pentru suround. Ai mai putea fraierii un suround din stereo cu multiplicatoare jack. Legi suround si front la left right (front pui left, suround pui right) si left right pe front si suround le legi tot la l/r. Adica fiecare primeste 1+1/2 din l/r. Asta inseamna ca fiecare boxa va merge pe jumatate stereo. happy nu stiu daca intelegi da nici nu ma chinui sa explic prea tare. Bafta.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

- suround right - suround left -
-
- front right - front left -
-
- R - L -

Din laptop ies R/L. Right se leaga odata cu Front right si Suround right si dupa aia si cu Front right si front left. Left se leaga cu front left si suround left si dupa aia si cu Suround Right si suround left. 1+1/2 = suround stereo. Asa merg si convertoarele.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Ba nu ca face scurt 50%. Uita de metoda asta. In convertoare este ca o clapeta care schimba intre ele. In metoda mea stateau toate legate tot timpul. Trebuie sa fie ceva care sa schimbe stereo intre L/R si intre F/B. In fine macar am zis bine da nu e practic.

| adelinutu1 explică (pentru Decicumzici):

Hmm, pai cred că de la laptop nu are cum să fie. E un HP cu i5, si cam astea sunt informatiile despre sunet din dxdiag. Description: Speakers and Headphones (IDT High Definition Audio CODEC)
Default Sound Playback: Yes
Default Voice Playback: No
Hardware ID: HDAUDIO\FUNC_01&VEN_111D&DEV_7605&SUBSYS_103C144A&REV_1004
Manufacturer ID: 1
Product ID: 100
Type: WDM
Driver Name: stwrt64.sys
Driver Version: 6.10. 6292.0000 (English)
Driver Attributes: Final Retail
WHQL Logo'd: Yes
Date and Size: 7/22/2010 04:19:24, 515584 bytes
Other Files:
Driver Provider: IDT
HW Accel Level: Basic
Cap Flags: 0xF1F
Min/Max Sample Rate: 100, 200000
Static/Strm HW Mix Bufs: 1, 0
Static/Strm HW 3D Bufs: 0, 0
HW Memory: 0
Voice Management: No
EAangrytm) 2.0 Listen/Src: No, No
I3DL2(tm) Listen/Src: No, No
Sensaura(tm) ZoomFangrytm): No

| Decicumzici a răspuns (pentru adelinutu1):

Si eu am 5.1 si am bagat toate jackurile pe unu singur cu adaptoare. Am fortat toate jackurile la unu singur.

| Decicumzici a răspuns (pentru adelinutu1):

Dude. Cum scoti tu 5.1 din 2.0 iesire jack din laptop? happy serios acuma. Uita-te la pc ca au 3 iesiri jack nu una cum are laptopu tau. Tu poti scoate 5.1 doar pe hdmi. Bafta.

| adelinutu1 explică:

Tin să anunț că setările le am făcute pe laptop.