| Acaikus a întrebat:

Am un sistem Genius 5000, 5.1 și i s-a stricat volumul pentru Center. Nu mai am telecomanda. Există vreo posibilitate să reglez volumul din PC? Mulțumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| Saveluc a răspuns:

Cum s-a stricat? Mai exact? Esti Bucuresti.

| Acaikus explică (pentru Saveluc):

Nu-s București. Dacă știi modelul, are butoanele de volum. E. acela de la center a fost împins înăuntru, l-am desfăcut și nu se poate repara cel puțin nu românește.

| Saveluc a răspuns:

Te puteam ajuta eu. Imi pare rau.

| Acaikus explică (pentru Saveluc):

Și mie... ai idee cam cum să-l repar așa. în mare?

| Saveluc a răspuns:

Sincer, imi este greu sa te ajut pana nu vad. Trimite-mi doua, trei poze pe adresa de email: cercel_maryan@yahoo.com

| Acaikus explică (pentru Saveluc):

A rezolvat-o cumva. Am băgat center cu una din boxele surround pe același canal surround. Afectează cu ceva? Gen se va arde vreo rezistență?

| Saveluc a răspuns:

Acaikus:
La volum foarte incet nu. Dar cam de la 20%-22% cam da. In primul rand ii scade din puterea volumului si acea rezistenta munceste mult mai mult. Finalul de sonerizarea e calculat cat sa dea. Daca acel final e gandit sa dea 15w pe difuzor atunci e ok. Daca trece putin cu maxim 2w nu e o problema. Dar de data asta nu mai ai 15 ci 30 de watti. Si atunci e grav.

| Acaikus explică (pentru Saveluc):

Deci mai bine o scot acum, cât nu mă avânt că s-ar putea să nu-mi mai meargă deloc. O să văd cum pot face să repar volumul pe center. Poate găsesc pe cineva care se mai ocupă cu asta. Mulțumesc.

| Saveluc a răspuns (pentru Acaikus):

Cauta te rog pe net schita tehnica si urmareste traseul. Apropo: urmareste cu ochii de la mufa conectori pe placa usor si du-te. Du-te, du-te usor poate vezi vreun traseu intrerupt sau vreun condesator umflat sau ceva carbonizat. Ce sa iti mai zic? Hai bafta