| Acaikus a întrebat:

Am un sistem 5.1 dar am stricat volumul de pe center și nu-l pot da mai tare. Am făcut o metodă românească și am băgat center împreună cu una din boxele surround în același loc în spate la subwoofer. Întrebarea mea este dacă se poate întâmpla ceva, gen să se ardă vreo rezistență sau altceva. Eu sper să nu deși cred că e posibil să se ardă ceva, dar vreau să fiu sigur. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Pai da, cam tarziu, e bine macar la nivel minimal sa ai idee...din cate vezi, te lovesti de ele!
De putut se poate, dar cum am spus mai sus, iti asumi riscurile! Daca nu te lasi prea greu pe volum, sa auda tot cartierul, le poti folosi asa, pana iti rezolvi problema!

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai ce se intampla cand pui doua bobine in paralel? A drac ea fizica si scoala de o faceti voi...

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Nimeni nu se naște învățat. Cum am spus, am presupus că n-ar merge dar am vrut să fiu sigur. Ce mi-a mai amplificat speranța au fost și niște pagini pe net care spun că "ar fi mers" având în vedere că sunt legate în paralel.

| K0sti a răspuns (pentru Acaikus):

Ok, ce se intampla cand pui 2 bobine in paralel?

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Păi teoretic, zic eu, se aud ambele doar că nu au aceeași putere și eram conștient de asta dar am zis decât fără center mai bine cu puterea ei la jumate. Și cum am spus presupuneam doar că s-ar putea arde vreo rezistență, având în vedere că acea rezistență este făcută doar pentru nu știu... 8 ohmi iar boxele împreună au 16.

| K0sti a răspuns (pentru Acaikus):

Pai cum sa aiba 16 daca le pui in paralel? Cam ce crezi ca se intampla cu tine daca iti dau 2 valize sa le cari? Dar 4 sau 6?

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Mă fac cărăuș. Oricum, vrei să zici că au mai mult? Sunt doar 2 boxe, nu le-am pus pe toate doar.

| K0sti a răspuns (pentru Acaikus):

Aia da, caraus! Cum sa aiba mai mult, au mai putin ca sunt in paralel! Si suprasoliciti finalul audio! 8 ohm, presupunand ca au atat, sau 4, in paralel fac 4 sau 2 ohmi! La 2 Ohmi, supralicitand putin, e ca si cum ai pune iesirea finalului in scurt!

Socola tata, fizica, nu mai chiuliti de la ore!

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Deși am știut din a 9-a ce vreau mai departe, abia în a 12-a mi-am dat seama că-mi trebuie fizică și momentan n-am recuperat Electricitatea, acel mare capitol. Dar nu trebuia să zic asta, nu interesa pe nimeni, dar asta ca fapt divers. Oricum, am înțeles că nu se poate cam de acum 2 răspunsuri. Mulțumesc pentru timpul acordat.

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Cam pe la cât % să le folosesc? Așa ca idee.

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Oricum nu pot să le dau la maxim că încep să se audă gâjâit.

| K0sti a răspuns (pentru Acaikus):

Pentru siguranta ta si a lor, nu sari de jumate!

| Acaikus explică (pentru K0sti):

Ok, mulțumesc!

| K0sti a răspuns (pentru Acaikus):

Nu ai pentru ce!

| K0sti a răspuns (pentru Acaikus):

Pai da, cam tarziu, e bine macar la nivel minimal sa ai idee...din cate vezi, te lovesti de ele!
De putut se poate, dar cum am spus mai sus, iti asumi riscurile! Daca nu te lasi prea greu pe volum, sa auda tot cartierul, le poti folosi asa, pana iti rezolvi problema!