| CosminGK a întrebat:

Salutare. Am un termostat honeywell dt90a legat la o centrala Ariston Class One 35KW. termostatul il am setat la 22 de grade. Problema e ca dau drumul la centrala si se opreste la 21.5 nu la 22 cat am setat-o eu. In camera am undeva la 20 de grade cam asa, cateodata si 19 grade. Cel care mi-a montat termostatul mi-a spus ca centrala se opreste la cat am setat eu termostatul nu inainte de temperatura setata de mine. Este ok sa faca asa? ce parere aveti, ofer funda

5 răspunsuri:
| CosminGK explică:

Am uitat sa mentionez, cand ajunge la 22 de grade, centrala porneste, in loc sa se opreasca.

Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca termostatul sa fie legat gresit (daca centrala porneste cand ar trebui sa opreasca).

| darrio2007 a răspuns:

Am patit si eu asta cand am chemat pe cineva sa-mi monteze termostatul care este si pentru AC. Incurcase doua fire. Termostatul recunostea centrala ca pe un AC. Vezi sa nu fie la fel si la tine.
Sau centrala sa fie setata pe modul Confort nu pe modul Economic.

| CosminGK explică (pentru darrio2007):

Multumesc frumos. Nu e setata pe comfort.

| darrio2007 a răspuns (pentru CosminGK):

Ok.