| Winners10 a întrebat:

Salutare. As vrea sa imi deschid un canal de Youtube in principiu cu si despre fotbal, numai ca videoclipurile existente deja pe Youtube sunt inscriptionate cu sigla canalului utilizatorului care le-a postat. As putea sa le iau din alta parte unde sa nu fie inscriptionate? Sau sa fac cumva sa dispara sigla?

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Adica vrei sa furi?

| Ssssmokin a răspuns:

Pai tu vrei sa iei videoclipuri de la altii si sa le pui la tine pe canal sau vrei sa faci compilatii? Poti sa iti iei copyright si sa ramai fara canalul de Youtube, asa ca mai bine gasesti alta metoda sau te orientezi spre altceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă faci să dispară sigla, calci copyrightul. Nu poți face un canal doar cu copii de la alții.

| Winners10 explică (pentru Ssssmokin):

Nu vreau sa fur... nu stiu cum sa explic clar... cand le-au pus si eu pe Youtube si ei le-au luat de undeva ma gandesc fara sigla iar sigla au pus-o ei dupa. vreau sa le iau si eu de undeva dar sa nu aiba sigla dar nu stiu de unde

| Winners10 explică (pentru sadrian46):

Nu vreau sa fur... nu stiu cum sa explic clar... cand le-au pus si eu pe Youtube si ei le-au luat de undeva ma gandesc fara sigla iar sigla au pus-o ei dupa. vreau sa le iau si eu de undeva dar sa nu aiba sigla dar nu stiu de unde mai exact

| Winners10 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu vreau sa fur... nu stiu cum sa explic clar... cand le-au pus si eu pe Youtube si ei le-au luat de undeva ma gandesc fara sigla iar sigla au pus-o ei dupa. vreau sa le iau si eu de undeva dar sa nu aiba sigla dar nu stiu de unde sa le iau

Bula
| Bula a răspuns:

Sigla mixata in fisierul video nu poti face disparuta.

Exista o portita ce ai putea utiliza (folosit si de posturile de televiziune: o secventa scurta se poate prelua si difuza pe post fara obligatii copyright (parca durata este de 5 secunde - vezi stirile sportive). Pentru secvente mai lungi trebuie sa ceri acordul scris a distribuitorului.

| Bonskvld a răspuns:

Sigla se numeste WATERMARK
Si nu poti decat daca editezi foarte bine, chiar si asa posibil ti ai lua copyright.