| Sarcopt a întrebat:

Aveți idee dacă o să iau o mufă jack 3.5mm și la celălalt capăt port usb(mamă), o să meargă citit stickul la aux-liarul mașinii? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Mufa jack este pentru semnal analog, iar mufa USB este pentru semnal digital.
Daca vrei sa citesti muzica de pe stick si nu ai mufa dedicata (USB), atunci ai nevoie de un sistem special.
Deoarece nu se gasesc adaptoare (cititoare) direct utilizabile, ai variantele asemanatoare de redare:
- conectarea cu un CABLU intre elefon si intrarea Aux (4 pimi la telefon, 3 pini la Aux)
- conectare prin MODEM cu cititor USB si receptorul radio (UKW)
- conectare prin BLUETOOTH, care necesita 2 piese: un cititor USB cu adaptor bluetooth (emitator) si un receptor bluetooth cu mufa jack, care se introduce la intrarea Aux.

Ceea mai simpla (mai ieftina si folosita) varianta este folosirea unui modulator.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Never-ever (unul e pentru semnal analog altul pentru digital)

| mihai69 a răspuns:

Nu. În cel mai bun caz, n-o să-l arzi. Dar nici nu ai cum să-l auzi.
Îți trebuie un adaptor.