| shadOw99mario a întrebat:

Salutare care ar fi echivalentul uni PS4/xboxONE intr'un pc? dar al uni ps3/xbox360?

1 răspuns:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Nu prea exista echivalent si sunt greu de comparat consolele si pc-ul avand o arhitectura diferita. PC-ul are nevoie de aproximativ 4 ori puterea de procesare as ruleze un single core, deci un quad core consola ar trebui ori 4 deci 16 core, sau echivalentul in putere de procesare standard. Sa numai zic ca emulatoarele nu functioneaza perfect, la consolele noi nu exista etc. etc. Practic daca vrei sa joci jocuri exclusiv pentru consola nu exista decat o varianta, sa cumperi o consola. Insa daca te referi la puterea de procesare bruta, fara sa ne referim la emulare, atunci iti spun specificatiile brute: echivalentul la PS4 ar fi cam 4 teraflopi de procesare combinata gpu/cpu pe 8 core cu memorie gddr5 8gb la xboxone e cam 3 teraflopi gpu/gpu procesare 8 gb ram gddr5, in fine ceva de gen