| dragos15 a întrebat:

SaLuTare. Ce inseamna megapixeli la o camera foto? De ex 8, 10 sau 12 mpx?
Dar la una video?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un milion de pixeli, respectiv 8, 10 si 12 milioane de pixeli.
Daca vrei sa afli ce este pixelul citeste aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Pixel.

| ΔH a răspuns:

Ce prostii... cica, cu cat are mai multi mega-pixeli, cu atat are claritatea mai buna.
Am o camera foto veche de 5mpx, si telefonul meu de 3. 2mpx are claritatea mult mai buna.
5mpx este numarul de milioane de pixeli pe care le are imaginea.
De exemplu, sa vorbim la scara mica, despre camerele VGA, adica de 0. 3mpx.
camerele vga au o rezolutie de 640(puncte lungime) pe 480(puncte latime).
Daca inmultim 640*480=307. 200 pixeli, impartit la 1. 000. 000 iese 0. 3

Cu cat camera fotografiaza cu mai multi megapixeli, cu atat in imagine sunt cuprinse mai multe detalii.
Uite un exemplu:
http://img2.netcarshow.com/Dacia-Duster_2011_800x600_wallpaper_01.jpg
si
http://img.netcarshow.com/Dacia-Duster_2011_1600x1200_wallpaper_01.jpg

Imaginile au aceiasi claritate, dar a doua imagine are mai multi pixeli, ceea ce inseamna ca are cuprinse mai multe detalii decat prima.

Cu cat camera are mai multi megapixeli, cu atat e mai bine, dar vrusei sa evidentiez faptul ca este GRESIT cand spui ca atunci cand o camera are mai multi megapixeli, scoate fotografiile mai clar.
Cat despre claritate, este alta treaba.
Oricum, daca vrei sa-ti cumperi o camera foto, acum nu mai sunt camere care face fotografii varza, asa ca poti sa-ti alegi aproape orice.

| smartalogu a răspuns:

Salutare. Amm nu, nimeni nu a atins ce trebuia sa atinga. Megapixeli nu inseamna claritate. Hai sa o luam pe indelete. Orice camera foto, video, sau ceva intre ele are unu sau trei senzori (in cazul camerelor video) care iti capteaza lumina. Senzorii sunt de 2 tipuri in principal. CCD si CMOS. Fiecare are avantajele si dezavantajele lui. Ceea ce au in comun totusi este ca iti convertesc lumina in semnal electric. Fiecare senzor are o anumita dimensiune. Spre ex pe camerele compacte se pun senzori micuti iar pe dslr-uri senzori mai mari. Dc? Pt claritate, dar o sa revenim la asta mai tarziu. Hai sa vedem acum care ar fi diferenta intre 2 senzori identici ca dimensiune dar care sa aiba sa zicem 1, 6mpx si unu 12 mpx. Acum in mod logic vezi zice ca la cel de 6mpx imaginea se va vedea de 2 ori mai prost. Ei bine daca senzorii sunt identici se va vedea de 2 ori mai prost, dar daca dublam suprafata senzorului 1, oare ce se intampla. Pai sa studiem problema. Lumina intra prin lentile la senzor. Facand abstractie de claritatea lentilei sa ne concentram doar la megapixeli. Inchipuie-ti ca toata lumina (practic imaginea ta) care intra pe senzor are sa zicem 5 mm latime si 6 lungime. Senzorul pe el are niste sa le zic asa celule sensibile la lumina, care pot "traduce" intensitatea luminoasa. Fiecare celula din asta se numeste pixel. Ei sunt aranjati in linii si coloane, exact ca la monitorul tau. Fascicolul luminos vine si loveste celula si in functie de intensitatea luminoasa se transmite un anumit semnal la procesorul de imagine. Ca sa revin putin la senzorii ccd si cmos, diferenta majora intre ei ar fi ca un senzor ccd are sa zic asa pixeli mult mai mari DAR traducerea informatiei trebuie sa fie facuta de procesor, ceea ce inseamna ca trebuie sa avem un procesor ultra-rapid. Un senzor cmos pe de alta parte are pixeli mult mai mici si mai inghesuiti, asta pentru ca pe langa pixelul efectic in aceiasi casuta mai gasim si dispozitivul pentru decodarea respectivului pixel, deci imaginea este direct tradusa cand pleaca din senzor. Hai sa luam senzorul cmos (asta dupa ce ti-ai facut ideea ca nu tot senzorul este acoperit 100% de pixeli activi sa zic asa). Gandeste-te ca dupa cum am zis ca intr-un pixel poate 50% din el e activ, restul fiind dispozitivul de decodare. Buun, ai imaginea ta, care vine si se proiecteaza pe senzorul tau. Ce se intampla cand fanta de lumina loveste pixelul activ? Bingo, e tradus, dar daca o fanta alaturata de lumina loveste pixelul care se ocupa de traducere? Ei bine nu se intampla nimic. Pur si simplu dispare, pierzandu-se informatia. Privind asta la o scara mai mare => ca doar o mica parte din informatie e tradusa => ca in loc sa mai ai imaginea clara, o sa o ai in ceata. Acum, adaugand mai multi megapixeli oarecum se indreapta problema. Dc zic oarecum? Pt ca da, una e rezolutie de 0. 3mpx (640 puncte pe orizontala si 480 de linii pe verticala (formate din punctele de mai sus)) alta e 12mpx (4000x3000). Dar gandeste-te, o imagine atunci cand loveste senzorul are miliarde poate de fante de lumina in ea, deci practic doar la un senzor cu enorm de multi megapixeli o sa poti capta o imagine f clara. Cum se poate remedia totusi problema? Exact, marind senzorul. Marind senzorul (implicit si imaginea care se proiecteaza pe senzor) apar mai multe fante care lovesc acelasi pixel si implicit o claritate mai mare. De aceea dslr-urile au niste senzori f mari. Eu iti pot arata exemple de aparate de 10 mpx de ex care fac poze mult mai slabe decat un 5mpx. Dc? Datorita dimensiunii senzorului si nu numai atat. Mai depinde si de cum se prelucreaza imaginea, si de lentile ca tot am vb si de mai multe, daaaaaaarrrrrrrr... m-a luat lenea. Sper ca ti-am fost de folos si nu te-am bagat mai rau in ceata. O seara placuta in continuare. Pa pa.

| Ana213 a răspuns:

Mega pixel = rezolutie (mai multi pixeli)
de ex la 2 Mp ai : 1600x1200 (pixeli, lungime ori latime)
La un aparat foto cam asa se calculeaza insa la o camera video e altceva, sunt alte standarde, acolo conteaza altceva, de ex:,, frame per secunda" si calitatea senzorului video care mai nou se masoara in HD(hight definition) 720p hd rady si 1080 full HD Blue Ray adica filmari de inalta definitie.

| maryus92 a răspuns:

Pixeli inseamna puncte deci cu alte cuvinte daca un aparat are 12 mpx inseamna ca face poza cu mai multi pixeli astfel poza este de calitate superioara fata de pozele facute cu apartate de 8 sau 10 mpx

| Alexz Razz a răspuns:

Picture element. adica claritatea fotografiei si rezolutia. cu cat megapixeli sunt mai multi cu atat claritatea fotografiei este mai marewinking sper sa-ti fi fost de foloshappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa iti dau o definitie exacta a megapixel-ului dar iti spun ce efect are la camera foto. Cu cat nr de megapixel la camera foto este mai mare cu atat calitatea pozei este mai mare, adica se vad clare, se disting elementele fotografiate mai bine.

La camera video nu stiu daca sunt mpx, este vorba de senzorul de imagine.

| rvr a răspuns:

Inseamna claritatea imagini big grin