| Ziser a întrebat:

Cum as putea sa imi micsorez ping-ul? De ex. in Fortnite am 40-50 ping, dar as vrea sa am undeva la 20.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu ai cum sa "Vrei" sa faci asa ceva. Poti doar sa incerci sa-l micsorezi. Daca vrei neaparat, iti pui direct cea mai mare banda, sau fibra cu cea mai mica latenta, iti cumperi o placa de retea dedicata si un ssd sa te ajute foarte putin, plus un monitor de "gaming" cu panou TN, cu un timp de raspuns cat mai bun, si sa ai un calculator bun, tastatura si mouse pe usb 3.0 sau cat mai ok. Poti "ajuta" ping-ul, dar nu sa-l micsorezi cum si cat vrei tu. Depinde ce buget ai. Se rezolva cu bani "frumosi".

| sierra1 a răspuns:

Mușchii tăi nu pot influența treaba asta. Admite-o ca pe o fatalitate

| Frank51 a răspuns:

Iesi din programele care sunt conectate la internet, din browsere, torente, antivirus, etc. Oricum diferenta o sa fie mica din pacate. Viteza de net depinde strict de providerul tau, cea mai buna solutie fiind upgrade-ul.

| ziftode a răspuns:

Tai tot ce face trafic la tine in casa (filme pe Netflix, downloaduri, t0rrentz, etc.)
verifici daca ai net-ul intre tine si ISP facut cum trebuie:
http://www.speedtest.net/
trebuie sa ai ping 1 sau sub 10 in orice caz

mult mai bun e, dar numai pentru clientii rds, daca nu esti, atunci s-ar putea sa fie mai prost:
http://speedtest1.rcs-rds.ro/
asta arata si Jitter, care masoara cat de stabil e semnalul, si jitter asta trebuie sa fie 1-2, la peste 10 ai net fluctuant!

daca ai un linux pe retea poti sa dai un ping cu flood, insa nu mai mare de 10mii de pachete (altfel se numeste ca faci flood), la asta trebuie sa nu piarda nici macar un pachet si sa aiba ping mediu BUN

testele nu ies, vorbesti cu ISP-ul ca ai probleme si le arati (la ambele speeteste poti sa, salvezi rezultatul, au un buton)

din pacate aici se opresc testele, tot ce poti sa mai faci e sa iti imbunatatesti netul (adica sa iei un abonament mai scump), ajuta numai daca ai abonament foarte slab, romtelecom, asta, telekom pe dsl, etc.

din pacate, nu cred ca o sa te rezolve nimic, decat un server de Fortnite in Romania (alea oficiale sunt undeva in Yurop)

eu am CSGO (ma joc cu, zombie mod) si, si la 250ms pot sa joc binemercic, nu am nici un server in afara tarii sub 40-50ms, numai in Romania (unde intr-adevar ajunge si la 7ms)

| Rd79 a răspuns:

Da, te poti muta intr-o tara mai aproape de server.