| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,cum pot face un upgrade de bios?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce vrei sa faci?
Daca nu stii, nu te apuca de facut upgrade la BIOS!
Risti sa ramai fara placa de baza functionala!

| flixbuster a răspuns:

De obicei pe site la producator placa de baza (desktop) sau echipament (laptop) ai sectiune dedicata de descarcari unde gasesti si BIOS/UEFI si unealta si instructiuni.

| nukeyly a răspuns:

1. Daca vrei neaparat sa stai in dinti pe o bordura in bataia vantului turbat
poti face singur dupa un studiu de caz mai consistent pe net pe forumuri pe Youtube sau redtube in pauze, cateva zile 3-14, DECI TIMP. Dupa trebuie sa ai timp nervi si un UPS sa nu pice curentul sub nici o forma Murphy's law,
ex: inundatie, explozie, uragan, un fulger hoinar, sau un vecin se arunca in tabloul electric ce alimenteaza cartierul.
Daca dai kix poti rescrie cipul de bios cu scula dedicata da aici iar trebuie timp nervi forum si in cel mai rau caz triplu-kix iti iei alt pc cu 4000 ron.

2. Dar eu iti recomand sa mergi la un specialist cu 50-100 lei [mai nimic in ziua de azi] ti-l face brici. Daca n-ai go to pct 1.

| doctorandus a răspuns (pentru nukeyly):

1. Faci backup la BIOS.

2. Il salvezi in cloud.

3. Cumperi https://www.google.com/......ps?/search
Nu e nevoie sa dezlipesti cipul. Are un cleste cu contacte pentru el.

4. Dup-aia poti face flash linistit.

| Boroboata a răspuns:

Nu face, riști sa ramai fără calculator, performantele nu vor creste