Întrebare recomandată | Augustinn a întrebat:

Cum sa protejez un CD pentru a nu fi copiat?
Adica, vreau sa trimit niste poze pe CD unui prieten si as vrea ca el sa nu le poata copia de pe CD doar sa le priveasca...

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Nu prea ai cum sa faci ceea ce vrei tu.
Folosesti UltraISO, faci o imagine cu tot ce vrei sa scrii pe CD, click dreapta pe fisiere > Hide, creezi apoi imaginea si o scrii cu Nero. Se pot vedea numai cu UltraISO. Nu stiu daca se pot vedea pe CD si cu alte programe speciale de recuperat date.
Nu exista alte metode (bune) de ascuns/protejat datele. De ce pui pozele alea pe CD care il dai altcuiva? Ceva ce poti vedea, poti si copia. Daca omul se pricepe, face un print screen la poza cand o ruleaza si gata, e copiata... Asa ca n-ai cum sa le protejezi in sensul la care te-ai gandit tu.

2 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Că-i şi greu tare să facă un screenshot la ecran...

| Augustinn explică:

Persoana nu se pricepe cum sa faca screenshot, ea nu pricepe mai de loc in calculatoare