| enigmaticmind a întrebat:

Salutare daca leg un condensator la un difuzor se va auzi mai cu bas sau cu inalte? se arde ceva daca leg?

Răspuns Câştigător
| rebelmonk a răspuns:

Depinde de cati μF sunt cu cat sunt mai multi cu atat se apropie de sunetul normal din cate imi aduc aminte cu cat sunt mai putini vei avea doar inalte poti sa testezi nu se intampla nimic daca il legi cum trebuie

2 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu lega nici un condensator la difuzor, e destul de probabil sa pui in pericol amplificatorul. Reglarea plajei de auditie se face din corectorul de ton, eventual egalizator care se afla in amplificator(statie) sau in sursa de semnal(pc, mp3 player, etc).

| SuicideSilence a răspuns:

( rolling on the floor ma amuz fff tare la unele raspunsuri rolling on the floor ) rebelmonk are dreptate, dar mai trebuia sa precizeze ceva.
atunci cand condensatorul este legat in serie cu difuzorul se obtine acel efect. adica cu cat microF scade atunci bass-ul o sa fie redus mai mult.
in schimb daca montezi un condensator in paralael cu difuzorul, efectul o sa fie invers. se vor "taia" inaltele.