| Florin_Nicolae_1977 a întrebat:

Ce sa pun la un difuzor sa imi redea numai inalte?

2 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Poti pune langa el un twiiter, s-au un dinamic. dar trebuie sa ii legi si un filrtru.

| LinxCont a răspuns:

Se pun filtre cu bobine si condensatoare. Cel mai simplu filtru e cu un singur condensator.

De exemplu, pe pagina asta http://www.learningaboutelectronics.com/......ulator.php
la "Enter the Resistance" se pune impedanta difuzorului in ohmi, de exemplu 8 ohmi,
la "Enter the Cutoff Frequency Desired:" se pune frecventa de la care sa se auda sunetul in difuzor (in functie de modelul difuzorului), sa zicem 4000Hz, se apasa butonul "Calculate" si va rezulta pentru condensator valoarea de 4.9uF care ar merge pus in serie cu difuzorul. ( in loc de 4.9uF se aleg valori apropiate: 4.7uF sau de alte valori in serie sau in paralel pentru obtinerea valorii dorite)