| anonim_4396 a întrebat:

Salutare la toti, is nelamurit cu o problema detin un difuzor de 12" Jensen Rocket 1000 el detine deja o incinta http://imgc.classistatic.com/cps/blnc/111222/674r1/3453e ec_23.jpeg asta ar fi incinta, numai ca are alt difuzor si as dori sai confectionez eu o incita dar is nelamurit cum s-o fac ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Poţi încerca pe principuiul incintei bass-reflex.E mai complicat de realizat dar va avea calitate bună la sunet.Sau ceva mai simplu poţi face din PFL(de 2-3 mm) sau parchet la minat(de 5mm dacă ai pe acasă). măsori diametrul difuzorului faci feţele şî apoi într-o parte sau la spatele incintei să îi laşi o fată cam de 8cm diametru minim, cu menţiunea că incinta trebuie antifonată fie cu vată minerală(sau asemănător) fie cu antifonaje(ceva aemănător cum sunt la sălile de emisie din radiouri sau studiouri de înregistrare dar pe interior, urmată apoi de îmbrăcarea incintei cu un material elastic asta ca să aibă o ţinută decentă. Succes

| ombladon a răspuns (pentru DeyCj):

Ce incinta sa faca cu 2-3mm?laughing

| DeyCj a răspuns (pentru ombladon):

Se poate face, eu am încercat şi a mers.Adevăru e că o să aibă de furcă când le asmblează.Eu am folosit adeziv şi văd că încă ţine.Dar de aia mai ziceam prin acel sau parchet laminat de 5mm asta ca să îl poata îmbina cu holşuruburi mici şi subţire sau cu adeziv whistling

| ombladon a răspuns (pentru DeyCj):

Boxele se fac de obicei din MDF/PAL de 15-20mm Si in incinta de 3mm nu o sa se auda bass-ul iar la un difuzor de bass mai bun, o sa se dezmembreza