| Andrwlu999 a întrebat:

Salutare prieteni, in timp ce îmi căutam o baterie de 9V Varta pentru o lanterna led am dat peste 2 tipuri de baterie. Ena este obișnuită alcalina Zinc -Carbon a doua este la fel doar că pe ambalaj scrie "INDUSTRIAL PRO" ALCALINE VARTA la preț e la fel. Atunci care e diferența dintre cele 2? Va las și un link cu cele 2 tipuri de baterii
Prima ) https://www.emag.ro/baterie-varta-9v-galben-400849655642 7/pd/D0JCLGMBM/
A doua) https://www.emag.ro/baterie-varta-industrial-9v-vrt-ind9 v/pd/D9CX4KBBM/
Va mulțumesc tuturor celor care ați răspuns

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Densitatea energetică a bateriilor alcaline este mai mare decât cea a bateriilor zinc-carbon. Sunt mai rezistente la descărcări puternice (consum mare de curent) și au și capacitate mai mare (datorită densității crescute). În plus, cele alcaline au o durată de viață mai mare decât Zn-C.

De ce apar cu același preț pe eMag n-aș putea să-ți zic. Nu există o diferență semnificativă de costuri de producție între cele două tipuri, mai ales pentru producători de nivelul Varta. Însă anumite scenarii legale sau fizico-chimice te obligă să folosești Zn-C și nu alcalin.