| Lightdark a întrebat:

Cum funcționează o baterie de silicon carbon adică bateria își va epuiza treptat carbonul până nu va mai tine încărcată? Gen baterie alcalina varta de 9V? Sau va fi ca cele de LitiumIon care va tine și după 7 ani?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Functioneaza identic cu acumulatorii LiPo, diferenta e ca acestia se pot reincarca doar de 500 de ori pana sa isi piarda 25% din capacitatea de incarcare, iar noii acumulatori cu silicon-carbon suporta 1500 cicluri de reincarcare pana sa isi micsoreze capacitatea.

| Lightdark explică (pentru NLS):

A ok ok dar în timp se va vedea diferențe adică peste 1/2 ani se vad diferențe mari?

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

Pai cam 2 ani tine in conditii perfecte o baterie LiPo daca o incarci aproape zilnic. Dupa care incepe sa se vada ca slabeste...

(ea tine si 5-6 ani, dar depinde cat de des o incarci, si dupa ce isi epuizeaza ciclurile, nu o sa mai inmagazineze capacitatea maxima, de ex 5000mAh, ci doar 4200mAh, 4100, . tot mai putin pe masura ce trece timpul si pe masura ce o folosesti).

Iar cea de silicon-carbon va tine aproximativ 5-6 ani inainte sa observi ca nu mai poti sa o incarci la capacitate maxima.
Dar in functie de cat de des o incarci/descarci, poate sa te tina si 8-9 ani.