| anonim_4396 a întrebat:

Scriu acest mesaj pentru cei in domeniu. Spuneti-mi si mie daca acest laptop este destul de performant pentru ce ma intereseaza:
Joc:Flight Simulator
Pentru platforme editari video-foto, gen avs video editor si multe altele.

Multumesc..as vrea sa primesc raspund doar de la cei in domeniu nu de la amatori.

LAPTOP Asus X555QG-XO362T A12, 8GB, 1TB, AMD R5 M430 2GB, 39, 62 cm - 15, 6"

Característici

Model de procesor:AMD A12 9700P Memorie RAM:8 GB
Tip de Hard Disk:HDD
Capacitate de Hard Disk :1TB
Model gráfica dedicata:AMD R5 M430 Memoria gráfica dedicata:2 GB Marime Ecran/Display 39, 62 cm - 15, 6"
Versiune de Sistem :Windows 10
Poducator de Procesor:AMD
Serie (Model de carcasa):X555QG-XO362T
Tip Produs :Laptop
Versiune de sistem Operare :Windows 10
Model Grafica dedicata:AMD R5 M430
Versiune SO:Original
Intrare externa microfon si casti big grina
Conectivitate Mobil:Nu
Rezolutie de camera:640x480
Capacitatr de Hard Disk:1TB
Tip de Hard Disk:HDD
Celule Baterie:2
Touch Screen:Nu
Marime Ecran:15.6"
Tip de Ecran :LED cu iluminare din spate
Rezolutie Ecran:1366x768
Marime de Ecran :39, 62 cm - 15, 6"
Intrare HDMI:1
Retea Wireless:Wifi:802. 11bgn
Intrare USB : 3.0:2
Intrare USB:1
Bluetoth:4.0
Cititor Card de memorie:SD
Microfobig grina
Boxebig grina
Culoare:Negru/Auriu
Greutate (kg):2.03 kg
Model Procesor:AMD A12 9700P
Viteza Procesor:3. 4Ghz
Memorie Ram :8 GB

Răspuns Câştigător
| Yiing a răspuns:

Ca specificatii arata foarte bine, o sa poti face lejer chestiile pe care le'ai enumerat acolo. dar eu as opta pentru ul laptop full hd. 1920x1080. succes.

13 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Notebook / Laptop HP Gaming Pavilion 15-cx0010nq, FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i7-8750H (9M Cache, up to 4.10 GHz), 8GB DDR4, 1TB 7200 RPM + 128GB SSD, GeForce GTX 1050 Ti 4GB, FreeDos, Shadow Black
http://bit.ly/2SGZl6s
La 3.675 ron, 1050ti-ul ala iti duce mai multe fps-uri si e mai ieftin cu 150 ron decat acel ASUS FX504GD-E4081. Ai mai multe recomandari in privat.

| NLS a răspuns:

In ce program editezi?

Laptopul ales de tine e cea mai proasta alegere posibila.
Rezolutie de anul 2002-2005,
procesor slab,
si placa video slaba.

Ai nevoie macar de un procesor i5-8250U
si de o placa video 1050 sau mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru partea de editare cel mai bun laptop este macbook. Dar costa intre 8000 si 16.000 lei big grin Asta nou-nout de la istyle.

| saxofonistu87 a răspuns (pentru anonim_4396):

Editez in mai multe programe deoarece acesta este serviciul meu.Fac editari pentru reclame si multe alte institutii vazute la Tv.

Avs video
Sony vegas
Gold proshow producer
Magix video pro
Avid ultimate pro sibelius si multe alte de rang profesional prin care editeaza toate televiziunile din lume

| denisTiky a răspuns:

Salut. Am vazut cui i-ai dat coroana si sunt cam dezamagit(nu ma oftic sau ceva, oricum ai facut deja mica greseala, sper doar ca nu ai facut marea greseala de a cumpara acel laptop). Din start cand am vazut placa video raspunsul este NU. Laptop-ul tau nu este pentru ce vrei tu sa faci, poate ca flight simulator o sa mearga pe el dar sa editezi video-foto, sa randezi, etc nici gand. Placa video este foarte slaba, chiar daca are 2 gb este ddr3 si nu ai ce face in 2018 cu ea, iar procesorul este prea slab chiar daca are ceva viteza(3.4 ghz). Restul sunt ok, adica 8gb ram sunt decenti dar banuiesc ca si acestia sunt ddr3 lucru care nu e ok. Dupa cum ziceam la rami si placa video ai nevoie de memorie tip ddr4 respectiv ddr5. Capacitatea de stocare este ok, 1tb iti ajunge, eventual poti sa schimbi hdd-ul(este banal de simplu) sau sa iti cumperi unul extern. Si de aici restul chestiilor nu prea mai conteaza, ar mai fi doar bateria dar aia nu te ajuta in gaming sau chestii de genul. Bun, acum ca am lamurit tot, sper ca te-ai convins ca nu e bun(daca ai si inteles termenii folositi) si sper ca o sa iti schimbi alegerea facuta si sa iti iei altul. Am vazut ca ai scris ca ai buget 1000euro. In acest buget ai putea foarte bine sa iti cumperi un pc pe piese sau gata asamblat. Iti pot recomanda si componentele daca vrei. In 1000Euro iti faci pc care sa ruleze jocuri si de peste 3 ani. Si cu care vei putea edita video/foto la cea mai buna calitate. Totusi daca nu vrei unitate mare si vrei laptop relativ mic si portabil, atunci recomand macbook(pentru asta sunt facute) sau orice alt laptop dar sa fie cu procesor bun(aici ma refer la un amd cu 6 nuclee si 12 fire de executie) si o placa video cu cel putin 4 gb dar cu memorie tip ddr5, iar la capitolul ram, recomand 8gb ddr4 la frecvente intre 2666-3000mhz sau chiar mai jos putin de 2666 sunt ok.
Pentru laptop recomand asta: https://m.emag.ro/......DZKZM4BBM/

iar daca vrei un sistem desktop gata asamblat recomand raptor 5 de la pc garage. sau daca vrei alta configuratie eu in 1000euro pot sa iti fac un wishlist pe pc garage si sa vezi ca vei avea un pc foarte bun in gaming si editare foto/video.

Bafta!

| saxofonistu87 a răspuns (pentru denisTiky):

Da.dar nu i-am dat eu nota..Sotia i-a dat si nu stiu de ce ca ea nu are habar de tehnologia si stai linistit ca am cerut doar o parere.Varul meu e de meserie cu studii in domeniu.Si ma va ajuta sa il cumpar. Pe cel mai performant.Nu am luat in calcul raspunsurile la nimeni de aici pana nu se uita varu la recomandarile voastre
O zi frumoasa si sarbatori fericite

| denisTiky a răspuns (pentru saxofonistu87):

Multumesc, la fel!

| NLS a răspuns (pentru saxofonistu87):

Il vei folosi cu un monitor, sau te multumesti cu ecranul lui?
Intreb pentru ca in 1000 euro incap ecrane de 17.3

Ce-a recomandat Ticky mai sus nu-i deloc rau, insa in acelasi buget gasesti ecran mai mare si SSD mai mare.

De la un brand la acelasi nivel. (Lenovo)

| Yiing a răspuns:

Https://www.emag.ro/......priceasc/c
oricare de aici este bun!

| saxofonistu87 a răspuns:

Cum ar fi?

| Yiing a răspuns (pentru saxofonistu87):

In ce buget?

| saxofonistu87 a răspuns (pentru Yiing):

Undeva la 1000€

| Yiing a răspuns (pentru saxofonistu87):

Oricare de aici este perfect!
https://www.emag.ro/......priceasc/c