| AndreiMihnea332 a întrebat:

Salutare toata lumea!

Pot lega 2 difuzoare (15 W fiecare 4 Ohmi) la un amplificator Sony (2x 75W 6 - 16 Ohm)? Se va strica ceva la volum mare? Difuzoarele in cauza sunt niste Tesla vintage.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți să le montezi dar FII NELINIȘTIT.
Regula e ca difuzorul să fie cu 20-50% mai "tare" ca amplificatorul, nu invers cum e la tine

| Frank51 a răspuns:

Le poti lega linistit dar sa montezi niste ventilatoare care sa suga aerul cald de pe amplificator. Daca te temi ca se va arde, le legi in serie la una din iesiri, avantajul este ca rezistenta va fi de 8ohm, dezavantajul ca va fi mono.