| GoodLuck15 a întrebat:

Am facut un test in prime 95 sa vad la ce temperatura ajunge procesorul dupa 10-15 minute.
Ciudat este ca atunci cand temperatura procesorului ajunge undeva la 62-63 de grade se aude un sunet ciudat ori de la cooler ori de la ventilatorul din carcasa si bruac scade temperatura pana pe la 57 de grade.E de rau sau de bine asta?

17 răspunsuri:
| Turdeanul a răspuns:

Poate ai praf sau un cablu atinge ventilatorul. uitate si aici probabil sa ai problema asta https://computere.net/coil-noisecoil-whine-este-apare/

Bula
| Bula a răspuns:

Zgomotul se aude de la ventilatorului coolerului, care porneste brusc cu turatie mare cand procesorul atinge 62-63 grade si se opreste cand a coborit la 57 (55) grade.
Aceste praguri sunt reglate din BIOS.

| GoodLuck15 explică (pentru Bula):

Deci nu e de rau?

| octav005 a răspuns:

Pai de ce ajunge la temperatura asta? probabil nu ai un cooler compatibil.

Bula
| Bula a răspuns (pentru GoodLuck15):

La procesoare Intel, temperatura optima de lucru este sub 43 grade C.
La procesoare AMD, temperatura de lucru e bine sa nu depaseasca 55 grade C.

Dupa descrierea ta, in BIOS trebuie sa ai posibilitate pentru a regla aceste domenii.
In multe BIOS-uri se poate seta si alarma si chiar si oprire pentru cazuri de supraincalzire.

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

Ia baga un Prime 95, sa vezi al tau este?

| octav005 a răspuns (pentru K0sti):

Am băgat Aida 64 extreme. Prime 95 este mai special?

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

Incearca-l si dupa aia spune temperatura, ca vad ca pe aia nu o spui...

| octav005 a răspuns (pentru K0sti):

Ok. O sa incerc

| GoodLuck15 explică (pentru K0sti):

Tu ce temperatura ai cu un prime 95 rulat sa zicem 20-30 de minute? Eu dupa 30 de minute mai mult de 62 nu creste si chiar si cand ajunge la 62 scade brusc temperatura la 56-57

| K0sti a răspuns (pentru GoodLuck15):

63-65, ceea ce e foarte ok! Procesor E 8400!

| GoodLuck15 explică (pentru K0sti):

Da o temperatura foarte ok si la mine ma gandesc ca la fel plus ca ii voi monta zilele astea 1 ventilator spate-jos si unul in lateral la carcasa pentru un airflow mai bun.

| K0sti a răspuns (pentru GoodLuck15):

Degeaba pui ventilatoare daca circulatia aerului e haotica! Exista studii pe tema asta, studiaza si tu!

| octav005 a răspuns (pentru K0sti):

Am rulat prime 95, si temperatura la unul din core, cea mai mare a fost 55 grade.

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

E foarte bine!

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

Ai lasat doar 5 minute pc-ul in prime 95? Sau cum de ai avut doar atat

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Vreo 10 minute, dar nu avea nici un rost sa il tin o ora, nu sunt pasionat de jocuri sa joc pe PC, doar net, Youtube, muzica.descarcat filme.