| stephan10 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare la care nu i-am gasit raspunsul nicaieri:
Cum se creeaza jocuri java pentru telefon?(si pentru tel.normal cu taste si pentru tel. touchscreen)

Răspuns Câştigător
| Alisstor a răspuns:

Iti trebuie o serie de coduri in limbaj de programare si inca un program grafic, pentru grafica propriu zisa a jocului. In limbaj definesti miscarile din joc si in programul grafic transformi acele instructiuni in parte grafica. Oricum, e munca foarte lunga chiar si la cel mai mic joculetz. Si in special, trebuie sa stii de dinainte scenariul jocului happy.