| TomaEugen a întrebat:

Salutare, TPU. Am o intrebare legata de compatibilitatea intre o placa de baza Gigabyte 990x-Gaming SLI, Socket AM3+ si si o placa video Asus AMD Radeon R9 380 Strix Gaming OC 2048 MB, GDDR5, 256 bit, HDMI, 2 x DVI, DisplayPort, Fan. Sunt cele doua piese compatibile?

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Da placa video este compatibila cu placa de baza.
Este o diferenta infima intre versiunile de pci-express de doar ~2%

3 răspunsuri:
| vladutcornel a răspuns:

Ar trebui să meară, dacă le folosești împreună, dar placa video e pe PCIe 3.0, în timp ce placa de bază suportă doar PCIe 2.0.
Asta înseamnă că e posibil ca placa video să nu funcționeze la "turație" maximă.

| n1n1o a răspuns:

Salut, cum a scris si @vladutcornel componentele sunt compatibile dar placa video nu o sa ruleze la capacitattea maxima si o sa ai si un bottleneck enorm in jocuri.

| Ajuttot a răspuns:

Da cele doua piese sunt compatibile presupun ca de aceasta vorbesti http://bit.ly/1T7mMOQ