| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Lenovo T520 si am gasit un program cu care controlez ventilatorul. Tot timpul il tin pe maxim ca sa nu se incalzeasca. intrebarea e ca poate pati ceva daca tin tot timpul la maxim ventilatorul? Folosesc programul NoteBook FanControl.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai avut probleme cu supraincalzirea procesorului, nu inteleg de il pui sa mearga la maxim. Procesorul functioneaza la parametrii nominali intr-un anumit interval de temperatura. Daca tu il racesti atunci cand nu este solicitat, iti va merge mai rau decat normal.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da, apare uzura prematura la rulment, logic! Un alt dezavantaj, zgomotul! In rest nimic, pentru procesor e chiar mai bine. Componentele cu cat sunt mai reci cu atat functioneaza mai bine, in parametri optimi!

| halogen001 a răspuns:

E bine ca merge tot timpul, procesorul e racit corect, dar apat urmatoarele probleme: 1- cand e pe baterie se descarca mai repede bateria
2- se aduna mai repede praful in radiator si va necesita curatare mai repede (cand e infundat cu praf, racirea e foarte proasta chiar cu ventilatorul in functiune).
Alte probleme nu sunt happy