| Andreiandrei2000 a întrebat:

Am un laptop Lenovo T520 care nu mai merge, dupa ce apas power bottom se adude ventilatorul 1-2 seconde iar ecranul se apride albastru pe 1-2 secunde iar dupa laptop moare de tot. Am am pus RAM si SSD de la alt laptop si tot nu merge, am scos bateria si am incercat doar cu cablu de alimentare sa-l pornesc si aceiasi problema. Nu merita sa-l duc la reparat, doar diagnosticarea costa 50 de euro( locuiescin in Berlin). As vrea sa descopar singur care este problema si in caz ca este placa de baza sa o comand pe internet si dupa sa pot sa folosesc laptop in continuare. Cum as putea sa identific problema? Any tips?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Scoate plăcuța de ram ce ai montat-o.Asta ar putea fi cauza.Acele ecrane albastre se datorează de regulă unui ram incompatibil sau defect.
De reparat, așa este, nu merită că e scump.

| Andreiandrei2000 explică (pentru DeyCj):

Cateodata se vede albastru, am incercat de mai multe ori si cand tin apasat cateva secunde pe powet bottom se aprinde ecranul apare sigla numele laptopului Thinkpad, deci procesorul ar trebuie sa fie bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna rau. Probabil placa de baza sau procesorul