| DEALEmele a întrebat:

Salutare TPU

Am un procesor Itel core I7 3770K de 3. 50GHz si am TUBRBO BOOST activat la el si urca pana la 3. 80GHz
Este vreo problema daca tin mereu turbo boost activat?
Adica in sensul ca,daca se intampla sa cetedeze dupa o perioada, placa de baza este un ASrock z77 Extreme4

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optiunea Turbo Boost este un fel de overclock, adica creste performanta, dar consuma mai mult curent.

Chiar daca alpicatia NU iti da overclock sistemul e similar, iti recomand sa o folosesti DOAR daca ai o ventilatie ff. buna sau sistem de racire cu apa LA PROCESOR, altfel risti scazi durata de viata a dispozitivului.

Si ORICUM, nu-mi spune ca mori tu daca n-ai 300mhz in plus happy

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Stai calm. Nu afecteaza nimic, nu explodeaza nimic etc. Plus ca TB-ul mergea si pe un chipset foarte prost. Tu ai z77. Ce mai vrei? Pe placa aia trebuia sa il ai in oc de 4.4 ghz de mult daca tot ai dat banii pe asa ceva, iar tu vii si te plangi ca daca pateste ceva...

| maxb a răspuns:

Nu are nimic si nu afecteaza de nici-un fel deoarece acest boost se activeaza doar cand sistemul de operare cere o frecventa mai mare decat are procesorul. Si asta se activeaza sub anumite conditii ca de exemplu: temperatura (daca este peste temperatura normala atunci nu se activeaza), numarul de nuclee active, si de consumul estimativ (daca consumul este deja prea mare aunci nu se va activa functia)