| Alienware234 a întrebat:

Salutare TPU, as vrea sa instalez Ubuntu 15.10 pe un laptop Lenovo 3000 n200 cu procesor Intel Celeron M CPU 550 2.00 ghz, 2 GB ram ( vreau sa pun 3 GB) si un HDD WDC cu 160 GB.
Ce credeti, ca sa-mi dau seama cum merge trebuie sa intru cat mai des pe try Ubuntu? Multumesc anticipat, o zi buna.

Răspuns Câştigător

Ca sa rulezi Ubuntu 15.10 iti trebuie minimum:
-1 GHz procesor (Intel Celeron sau mai bun);
-1.5 GB RAM;
-Un DVD/USB pentru instalare "live";
-Internet;
Eu am avut ocazia de a testa Ubuntu 15.10 pe un laptop mai "slabut":
-1.73 GHz procesor;
-2 GB RAM;
-512 MB nVidia GeForce GO 6200;
A rulat perfect, dar imi consuma prea multa energie si laptopul imi dadea "crash" asa ca am renuntat la el. Daca vrei sa il instalezi trebuie sa-l descarci si sa faci un DVD/USB "boot-abil" cu acesta.
Functia Try Ubuntu iti permite sa explorezi sistemul inainte de al instala si sa decizi daca merita sau nu sa-l instalezi. Datorita faptului ca nu exista placa video instalata, cand testezi Ubuntu s-ar putea sa-ti mearga "sacadat", dar dupa instalare te sfatuiesc sa consulti forumurile Ubuntu pentru a vedea cum sa-ti instalezi placa video. Crede-ma, va rula perfect dupa instalarea placii video! In "Ubuntu setup" trebuie sa formatezi mai multe partitii:
-linux swuamp (2GB sau 3GB spatiu in functie de memoria ta RAM, aceasta reprezinta memoria virtuala linux)
-ext4 (partitia unde este instalat sistemul, punct de montare /)
-o partitie in care vrei sa-ti stochezi jocuri, poze, videoclipuri etc. Ai grija la punctul de montare, caci altfel nu vei gasi partitia)
Mult succes! laughing))

| Sofer a răspuns (pentru AppleFanBoy):

Ma tenteaza sa trec de la windows 7 la linux ubuntu dar marea intrebare daca merg jocuri pe el? (Cs go, Gta San Andreas, Gta V)

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ubuntu 15.10 nu mai dureaza mult, alege Ubuntu 16.04 LTS.

Da, dar Ubuntu 16.04 LTS este inca instabil sad

| doctorandus a răspuns (pentru AppleFanBoy):

Mie 16.04 imi merge mai bine ca 15.10.