| DeyCj a întrebat:

Salutare.Am făcut recent un upgrade la bios-ul unei plăci de bază Ecs Gforce 70-50 M-M v2.Toate bune upgrade-ul a reușit dar nu îmi pot da seama din ce cauză nu îmi listează în system proprieties numele procesorului AMD Athlon XII 3Gz soket AM3.De funcționat funcționează totul în parametrii optimi, dar asta e singura problemă ce apare.
Ce ziceți cam pe unde ar fi problema? sau un pach care să facă să facă vizibile în system proprieties aceste procesoare, inițial nesuportate de placa de bază.
Ceva idei?
Mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Nu prea e facut bine updatele, ai sarit anumiti pashi, sau nu e bun packu de update, adica nu are inclusa optiunea asta. si daca nu e inclusa nu poti sa o rezolvi cu nici un pach de genu. vezi sa nu blochezi biosu cu atatea update, sau sa nu iei vreun virus de boot ca ai pus-o

| DeyCj explică (pentru tr3ig):

Asta știam.Dar cum placa de bază e cam vechiuță am folosit o versiune de bios (originala era din 2005) din 2007 descărcată de la ei de pe site.
Bine mă gândeam că e normal să nu îl vadă în proprietăți că placa îi pe am2 și procesoru e pe am3, dar asta nu înseamnă că nu funcționează.îmi place la amd că placile de baza cu soket am poți sa pui orice procesor vrei nu conteaza că e am2 3 sau am3 plus, că va functiona mai ales dacă schimbi versiunea de bios, așa cum am făcut eu, dar mă gândeam că este un pach care să facă vizibil procesorul în sistem.Nu de alata da e ciudat să vezi un Windows(de exemplu) cu procesor model unknown și el să funcționeze brici....nu?, asta așa doar din motive „estetice"

| tr3ig a răspuns (pentru DeyCj):

Ma nu stiu nu am auzit de asemenea pachuri. si acele pachuri daca sunt nu sunt in sistem OS sunt tot in bios si tot de pe acel sit trebuie sa il instalezi, practic ceva nu e complet la acel upgrade.