| Onutsa_Buburutsa_1994 a întrebat:

de curand mi s-a ars placa de baza.pe placa arsa am un procesor Intel Pentium D 3. 0Ghz Socket 775.Am cautat unele placi de baza cu Socket 775 care nu aveau la suport procesorul pe care il detin acum.Intrebarea e daca placa de baza are Socket 775 si procesorul la fel se potrivesc? Astept un raspuns cat de repede posibil.Multumec mult.

Răspuns Câştigător
| 000MadMAX000 a răspuns:

Deci procesorul se potriveste in socket pentru ca ambele sunt pe LGA 775 dar placa de baza respectiva trebuie sa iti suporte procesorul tau.Trebuie mai intai de a o cumpara sa verifici in lista procesoarelor suportate de acea placa de baza daca se afla si procesorul tau.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu e acelasi lucru, deoarece difera chipset-ul, ca asa era pe atunci. sfat, vinde si procesorul si ramul actual, si cumara un celeron g530, ram ddr3, si iesi si mai performant, si cu un pre ok.

| DeyCj a răspuns:

Da, dar numai la soket-uri.Ca să și funcționeze placa de bază trebuie să suporte procesorul ce îl ai. Eventual vezi poate găsești placa de bază ce ți s-a ars.Și dacă e second e ok, asta numai în cazul în care nu găsești una nouă care să îți suporte procesorul ce îl ai.Succes

| Onutsa_Buburutsa_1994 explică:

Dar Intel Pentium D e acelasi lucru cu Intel Dual-Core?

| Onutsa_Buburutsa_1994 explică:

Dar Intel Pentium D e acelasi lucru cu Intel Dual-Core?