| alexandru5678 a întrebat:

Pana la cat % trebuie lasata bateria ca sa o pot incarca iarasi. Stiu ca nu e bine sa o lasi pana la 0 % si dupa sa incarci. Pana la 15?

9 răspunsuri:
| annempx a răspuns:

Da, cam asa. Eu mi-l pun chiar si la 5% dar nu foarte des si nu se intampla nimic.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Poti sa o incarci oricand e sub 35-40%, nu se intampla nimic.

| Iunix a răspuns:

20%

| Bondarel99 a răspuns:

Nu este deloc recomandat sa o lași sa se descarce pana se Închide telefonul, asta trebuie evitat. Dar poți sa lași pana când vrei tu pentru ca funcționează cu cicluri de încărcare. Dar dacă o încarci între 40 și 80% va tine mai mult și ii prelungești și ciclurile de incarcare.

| SynapseNinja a răspuns:

Da, de obicei la 15% te anunță telefonul. Sub 15 % nu e recomandat să îl lași prea des să se descarce. Bine, că îl poți pune la încărcat și dacă e 20 sau 30%, acum e alegerea ta, însă nu îl lăsa sub 15% des.

| Păduraru_Marius_1972 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Telefoanele din ziua de azi nu lasă bateria sa se descarce de tot. Ele se închid singure când afișează 0% dar bateria mai are curent de rezerva, nu e descărcată complet. Dacă ținem cont de faptul că viața bateriei este data de ciclul de încărcări descărcări concluzia este sa o încarci undeva în intervalul 15-5% pentru ai prelungi durata de viata.

| dfeel a răspuns:

Subscriu la ce a spus aalbinutza. E un raspuns documentat. Intre 40% si 80% se simte cel mai bine bateria. Peste 80% celulele bateriei sunt fortate si se uzeaza mai repede.
Oricum, calculele astea sunt pur teoretice si sunt foarte greu de aplicat in viata reala.

| BlueFox a răspuns:

Poti sa o descarci pana la "0%" care de fapt la toate telefoanele nu este "0%"-ul adevarat, este mai bine zis 3%-5%, ca daca ar ajunge la adevaratul 0% bateria s-ar fi stricat de tot.

Cand telefonul iti cere incarcatorul, atunci il incarci. Nu este nici o problema daca se descarca mai mult de 15%.