| S1LVA a întrebat:

Salutare TPU, vin cu o întrebare. Am un multimetru SMA 68 și sunt bune majoritatea funcțiilor (rezistență, continuitate, măsurarea intensității etc), dar nu îmi măsoară tensiunea nici pe ac și nici pe dc, selectez opțiunea pun probele pe o baterie de exemplu și nimic. Mă poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Schimba i bateria din aparat, el foloseste o baterie de 9 V, daca este descarcata va da eroare la masurare, pui o nouă baterie tot de 9 Volti ca aia originala si vezi merge sau nu, daca nici cu baterie nouă nu masoara corect atunci aparatul este defect si ori il duci la reparat nu stiu daca mai merită reparatia, sau cumperi altul nou nout mai performant, gasesti in magazinele din zona lacul tei maica domnului.

| Brizbriz a răspuns:

Nu cumva ai 3 gauri pentru fire?

Răspuns utilizator avertizat