| RoRobby a întrebat:

Vreau sa pun un windows pe un calculator mai slab si nu stiu ce windows ar fi mai potrivit pentru el in functie de componente sau daca are vreo legatura cu ele...Momentan am windows 7 pe el si lucrurile nu merg prea bine nici la capitolul jocuri slabe si nici lucrul pe internet.
PC-ul are:
-AMD Athlon 64 X Dual Core
-Procesor 4200+2.20 Ghz
-2 GB RAM
-32 bit
Ce windows credeti ca ar fi mai potrivit? Sau raman la 7 si doar il reinstalez?(Am mai avut si Vista pe el iar pe acela mergea mai bine).

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Nu stiu ce placa video ai (pentru jocuri sau system) este necesar aceasta informatie daca poate rula destul de bine in systemul de operare dar si a jocurilor.

2 Pentru acest pc sunt 2 recomandari:
-XP sau Win7

3 ReadyBoost poti sa iti maresti memoria Ram folosind un stick USB.
Si completand memoria Ram lipsa din cauza Systemului de operare.

Win7 Foloseste prea mult grafica si consuma o gramada de memorie ram dar si resursele pc cand ruleaza.

4 Diferenta intre Vista si 7 este de 20-40%.Numai ca Win7 foloseste prea multe resurse si grafica mai mare de asta mai merge incet.

5 Daca stii sa-l setezi poti sa ai un Win7 mult mai avantajos care poate rula foarte bine dar oprind resursele pe care nu le folosesti.
2 Ex de resurse care nu le stii dar merge incet ca sa intelegi putin.
1 Scheduled Tasks (deschide programele sau se actualizeaza la anumite ore [jocuri, antivirus, Browser...]).
2 MenuShowDelay (Viteza la desktop si a meniurilor durata de timp de incarcare, setarea normala la orice sistem Windows este intre intervalul 200-800) in loc sa fie de 0-10.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramai la win 7. pe 2 giga ram, numai win xpsi win 7 ruleaza optim.