| Kocos a întrebat:

Salutare tutoror! Am o intrebare daca ai un iPhone chinezarie merge sa iti bagi programe pe el?

6 răspunsuri:
| conundrum a răspuns:

Eu zic ca nu...tu ce crezi?

| antonG a răspuns:

Nu poti instala pe el niciun fel de program pentru iPhone. Singura asemanare intre iPhone original si cel chinezarie e designul carcasei. In rest, pe partea de hardware si software nu au absolut nimic in comun. Daca ai de gand sa achizitionezi asa ceva, tine cont si de fiabilitatea sub orice critica a clonelor chinezesti. Dupa parerea mea, singurele motive pentru care cineva si-ar lua un telefon de genul sunt prostia si cocalarismul, motive care il indeamna sa se dea mare in fata tovarasilor de aceeasi factura.

| antonG a răspuns:

Daca ti s-a spus asta, comerciantul vrea sa te pacaleasca. Posibil sa mearga aplicatii Java, dar alea sunt mizerabile si le poti folosi si pe un Nokia 5000 de 100 lei, nu iti trebuie cine stie ce telefon. Aplicatiile pentru iPhone sunt concepute de Apple sau 3rd party agreat de Apple si depind de sistemul de operare Macintosh iOS, pe care orezarii nu au cum sa il aiba. La randul lui, sistemul iOS depinde de hardware-ul Apple, pe care, de asemenea, chinezii nu au cum si de unde sa il aiba. Chiar daca ar fi spart cumva sistemul iOS, sistemul instalat pe un device non-Apple poate pune serioase probleme de functionalitate si fiabilitate.

Daca iti doresti iPhone pentru ca ai nevoie intr-adevar de capacitatile uimitoare ale terminalului dar nu esti dispus sa iti iei unul nou, achizitioneaza un iPhone original second-hand, poate o varianta mai veche (2G, 3G, 3GS). Exista si varianta achizitionarii unui iPhone 4 in rate.

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Normal ca merge! e aceiasi treaba la soft.ei nici char aceiasi dar na.nu e chiar cine stie ce dif.dar merge sigur

| Kocos explică:

Am uitat dau funda

| Kocos explică:

Pai...mi s-a spus ca merg pe ele totusi nu e nici chiar asa ieftin.