| Gax97 a întrebat:

Salutare tuturor! Am făcut un proiect în Microsoft Visual Studio cu ajutorul limbajului de programare C# si prin intermediul Windows Forms, care sa gestioneze o baza de date cu elevii unei școli. În tabela Elevi, unul din câmpurile tabelei se cheamă Media generala iar valorile memorate trebuie sa fie de tipul float. Prin intermediul ferestrelor Windows Forms introduc în tabelele bazei de date datele despre elevi. Problema mea este că nu reușesc să introduc în tabel valorile pentru media generală deoarece îmi spune că nu poate converti valoarea string a textbox-ului (SET IDENTITY_INSERT Elevi ON insert into Elevi (EleviId, Nume, Prenume, Clasa, [Bursier(a)], Sex, [Ciclu de invatamant], [Media generala]) values ('" + comboBox1. Text + "', '" + textBox1. Text + "', '" + textBox2. Text + "', '" + textBox3. Text + "', '" + textBox4. Text + "', '" + textBox5. Text + "', '" + textBox6. Text + "', '" + textBox7. Text + "') SET IDENTITY_INSERT Elevi OFF) în valoare float pentru câmpul tabelului. Voi știți cum aș putea face conversia? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri! P.S.: aceasta nu este o temă și în plus, am absolvit demult școala.

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Se poate, trebuie să folosești funcția ToString, ca de exemplu:
float numar = 1;
string str = numar.ToString();

Succes.

| Gax97 explică (pentru mastadont):

Mulțumesc! Eu doream din nvarchar în float.