| GabrielStn a întrebat:

Salutare tuturor! Am o mare problema cu un Router Tenda: de fiecare data cand accesez internetul de pe PC primesc eroarea connection_refused, si ma redirectioneaza catre pagina de configurare a router-ului, iar daca accesez de pe telefon internetul ( in browser ) primesc "access error site or page not found cannot open url". Am resetat router-ul de vreo 3 ori, l-am configurat, dar degeaba. Ieri, dupa o resetare, si-a revenit, astazi de dimineata a mers, iar acum vad ca din nou imi face aceleasi probleme. Ce pot face? Precizez ca furnizorul de internet este RCS&RDS.

9 răspunsuri:
| CosmiinTezeu a răspuns:

Posibil este ceva de la ei sau cel mai probabil nu l-ai configurat cum trebuie

| untu a răspuns:

Nu ai decat sa-ti apelezi la tehnicianul specialist in IT de la RCD & RDS!

| GabrielStn explică (pentru CosmiinTezeu):

Router-ul este configurat bine, m-am conectat cu numele de utilizator si parola oferite de RCS&RDS, conexiune de tip PPPoE, am pus parola si am setat ora si data ( fusul orar ). Problema e ca atunci cand ma conectez pe pagina de configurare a router-ului imi apare ca sun deconectat, iar in meniul acela, unde puteam sa vad adresa MAC a celor conectati-imi arata atat PC-ul, cat si telefonul. Am folosit chiar si comanda ping 8.8.8.8 si nu exista pierderi de pachete de date.

| GabrielStn explică (pentru untu):

Nu am de gand sa stau cateva zile/saptamani/luni pana cand isi aduce el aminte, mai bine il repar eu.

| untu a răspuns (pentru GabrielStn):

Sigur ca da! Il poti repara tu urmand instructiunile prin telefon cu cei de la asistenta tehnica de la Bucuresti: tel verde: 0314004401 ( RCS & RDS)

| GabrielStn explică (pentru untu):

Multumesc frumos de raspuns, dar fara sa ma iei in nume de rau ..cred ca ai observat cam cat le pasa lor, daca tu ca si client al lor, ai diverse probleme la retea/TV, etc. cel putin asa se intampla in Dr Tr Severin ( cineva a stat 6 luni ca sa ii conecteze internetul prin fibra optica ).

| untu a răspuns (pentru GabrielStn):

E o pierdere de timp, risca sa piarda niste bani, sint obligati sa faca si reduceri la abonament!

| GabrielStn explică (pentru untu):

Ar trebui sa mai angajeze personal pentru ca au foarte multi clienti, dar si solicitari.

| untu a răspuns (pentru GabrielStn):

Asa e! Ai dreptate, Gaby!