| claudiua a întrebat:

Salutare tuturor! Si voi ati primit mesaje de
genul,, se merita adidasi astia,,, in care era atasat un link? Eu am primit 2 intr-o zi, mesajele erau identice, dar persoanele care le trimiteau erau diferite, nu am dat click pe link de frica sa nu fie cu virusi. Voi ce ati facut?

Răspuns Câştigător
| JaJe a răspuns:

Acele persoane de la care ai primit link-ul respectiv, fie sunt prieteni care au calculatorul infectat cu un Troian, ceea ce permite sa trimite automat mesajele cu reclama (SCAM) si marea partea a cazurilor sunt virusate, ca sa fii si tu victima acestui troian si sa trimiti automat mai departe aceste mesaje, e ca o epidemie, fara un vaccin (in cazul asta un antivirus pentru orice eventualitate) suntem si noi victime, ai priceput?

Fie persoana aceea este un BOT. Adica este robot care trimite mesaje automate, si bineinteles, tot virusate si tot ce am zis mai sus.

5 răspunsuri:
| hardy1 a răspuns:

Am primit eu unul azi, am dat click pe el si nu am patit nimic...

| Pixel2009 a răspuns:

Am intrat şi mi-am zis părerea despre produse. Era un side cu adidaşi de firmă şi cu nişte preţuri f aproape de cele din magazine, nu mi s`a părut nimic ciudat. L`am primit o singură dată.

Dacă mă gândesc bine, după ceva timp pc`ul meu era varză... sper să nu fi fost de la acel link. M`ai pus pe gânduri!

| claudiua explică:

Eu as zice sa va scanati calculatorul de virusi, eu zic sa fiti foarte atent, hackerilor le este foarte usor sa cloneze o pagina de internet, deci cel mai bine ar fi sa va faceti sacanari periodice, iar cand descarcati ceva inainte de a deschidew fisierul respectiv scanatil.Fiti foarte atenti, sunt virusi care au si keyllogere si atunci ati cam incurcato.

| Laurretta a răspuns:

Da. am primit si eu acel mesaj de la o persoana dar nu i-am dat atentie. cred ca e vreun virus.

| ralucaralu a răspuns:

Si eu am tot primit, dar le-am ignorat. Astazi am mai primit doua de la aceeasi persoana si am dat: blocare utilizator. Asa nu mai pot primi mesaje de la persoana respectiva. Stiu, e chiar stresanta chestia cu adidasii, dar daca sunt multe si de la persoane diferite nu stiu ce putem face.