| Adrianxhx a întrebat:

Salutare!
Vreau sa îmi cumpăr un monitor de gaming și anume BenQ xl2546 240hz!
Problema este ca eu am laptop (procesor ryzen și placa nVIDIA).
Pot sa-l conectez la laptop și sa beneficiez de rata de refresh?
Ma joc in general cs go și ma duce în 150 160 fps!
Pot sa setez monitorul la doar 144hz?
Va mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți coxnecta liniștit la monitorul extern (bănuim că ai hdmi la el)

| NLS a răspuns:

Ce placa video ai, si ce procesor?
Nu poti limita refresh ul monitorului, dar poti activa FastSync (eventual Adaptive VSync, daca nu gasesti prima optiune) din Panoul de Control al nVidia, si o sincronizeze cat de bine se poate cadrele randate de placa video, cu refresh rate ul monitorului.

Exista si o foarte mica sansa, ca monitorul dorit de tine, sa fie vazut ca GSync Compatible, sau sa primeasca acest statut in viitorul apropiat.
Cazul acesta ar fi ideal, dar daca nu, se poate trai foarte bine cu FastSync.

| Brizbriz a răspuns:

Da si da
1. trebuie sa ai iesire digitala din laptop, hdmi, dvi, display port sau mini display port, altfel e de rahat pe vga, insa, presupun ca ai, 160fps in csgo e un laptop destul de nou
2. ca, placa video sa se syncronizeze cu monitorul trebuie sa ai in ambele o tehnologie numita G-Sync, insa exista si o solutie ieftina: te asiguri ca laptop-ul vede monitorul la 144Hz (settings, display, advanced display settings, si e jos) iar apoi in csgo limitezi fps cu fps_max la 144 (fps_max 144) insa trebuie sa activezi consola pentru asta