| BulanShow a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez telefonul Samsung Galaxy Mini 2, cu un abonament de 15 euro pe luna, unde am facebook si messenger nelimitat + 250 MB, si minute cate vreau eu. Pentru a-mi permite sa il cumpar, trebuie sa mai reduc din cheltuieli si anume sa renunt la internetul prin cablu de la cei de la RDS, pentru ca tot imi iau telefon ce are Wi-Fi si imi trebuie Routter.
Intrebarea mea propiu-zisa este urmatoarea :
- Daca imi cumpar un routter wireless, stiu ca voi putea accesa internetul cu ajutorul telefonului ( sa zicem ca nu as avea MB sau ceva ), dar eu dorind sa-mi debransez internetul prin cablu pentru pc, ma voi putea conecta de pe pc la internet cu ajutorul routterului? Daca da, si este ceva mai greu, spuneti-mi cum?

Multumesc anticipat
O zi buna in continuare!

Răspuns Câştigător
| Bocanila a răspuns:

Deci, iti va merge perfect, insa nu stiu daca calculatorul tau are placa de wireless incorporata. Daca nu are poti cumpara de la magazin un stick de net ..Pretul variaza intre 50-100 de lei, depinde de calitate ( si bineinteles, de firma), Si eu am routter wireless in casa si imi merge perfect si pe calculator si pe telefon, chiar si mamei pe laptop. Uite o sugestie de stick, pe care il am si eu si merge super:D

http://www.tp-link.ro/products/details/?model=TL-WN322G

O zi buna si tie:) nu uita sa chemi pe cineva care se pricepe sa faca setarile la routter. Uite si o sugestie de routter:
http://www.tp-link.ro/products/details/?model=TL-WR740N

3 răspunsuri:
| Zebastian a răspuns:

Nu reduci cu nimic cheltuielile daca renunti la RDS. Ca sa poti lua net de la router trebuie sa intre net in router de la orice provide rds / upc / romtelecom etc. Daca te gandesti sa conectezi telefonul la calculator pentru a intra pe net te anunt ca cei 250 mb o sa te tina maxim cateva ore. abonamentul este 15 euro + tva ( presupun) adica in jur de 80 ron. telefonul nou este 520, adica tu in 7 luni platesti telefonul...

| SpecialistIT a răspuns:

Nu iti recomand sa iei la abonamentul telefonul, deoarece vei plati cu mult prea mult pe telefon in final, cand pui ban pe ban.
Uite aici pret la liber: http://www.mediadot.ro/......-23-galben
Iar ca router, nu ai nevoie de nimic mai bun de atat, care e super rapid: http://www.mediadot.ro/routere-wireless/router-wireless-d-link-dir-615

Bafta!

| SSWK a răspuns:

NU.
Router-ul se conecteaza la internet, de obicei prin RDS. Daca nu are la ce sa se mai conecteze, logic este ca nu mai ai nici acces la internet.
Vei avea doar internetul de pe mobil, dar nu te vei conecta prin router.