| Flagel a întrebat:

Salutari, am o problema enervanta, am o tableta cu android, recent am scanat de virusi cu clean master si imi arata ca am "troj. fakeinst.yx" cand ii dau sa il sterg imi arata ca este o aplicatie HTMLviewer si nu am cum pentru ca este pre instalata, trebuie sa o dezactivez. Am scanat si cu alte programe, doar unu il mai detecteaza, am facut factory reset de nenumarate ori si nimic. Vreau sa stiu daca mai are cineva HTMLviewer, si ce pot sa fac. De asemenea, aplicatia cere permisie la date personale, citirea, modificarea, trimiterea mesajelor, acces la setarile de securitate, etc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Salut! nu te agita prea tare - acel virus e făcut pentru telefoane și trimite SMSuri la numere cu taxă (mare). Dacă tu îl ai pe tabletă, iar tableta nu are și modul 3G (adică nu ai unde pune un SIM în ea) - ești relativ în siguranță.
Vezi aici: http://joe4mobile.blogspot.ro/......-plug.html
Ca să scapi de ea, nu poți decât dacă faci root la tabletă; altă metodă de a dezinstala aplicații instalate implicit nu există.