| AdrianPetru98 a întrebat:

Salutări!
Aș dori să-mi cumpăr un Laptop ASUS X509FA cu procesor Intel® Core™ i3-8145U de pe Emag la doar 1700 de Lei (a fost redus de la 2100 de Lei). Întrebarea e dacă merită această investiție. Plus că îmi fac griji pentru placa video integrată. Mai multe detalii despre acest laptop găsiți aici:
https://m.emag.ro/......D1K8SWBBM/

Răspuns Câştigător
| InvatamProgramare a răspuns:

Laptopul pare ok, ce nu am vazut nicaieri e cat tine bateria. Dar 8 GB de ram si faptul ca are SSD e bine ca se va misca bine in urmatorii ani. Cert e ca nu trebuie sa ai mari asteptari la gaming pentru ca are placa video integrata.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Meh. Pretul e decent dar placa aia e un handicap major daca vrei sa joci ceva recent.

| NLS a răspuns:

Procesoarele cu U in coada sunt slabe, atât la Intel, cât și la AMD.
Sunt gândite pentru portabilitate și consum redus, dar puterea de calcul nu e foarte mare.
Intel mai are seriile cu T și Y in coada, tot slabe și ele.

Daca vrei laptop pe care sa poti lucra în programe mai pretențioase, strange pana la 2500, și ia un 3550H de la AMD, + gtx 1050.

Nu e cu mult peste buget, însă e mult superior.
Sa nu mai zic ca vor merge și jocuri pe el.