| Jeezy a întrebat:

Salutari la tot poporul.

Mi-am luat un desktop recent...ideea e ca nu am cablu de net tras unde am calculatorul dar am un usb din ala cu WiFi. Problema e ca desi de conecteaza si scrie "internet access" eu practic...nu am internet acces. Am facut hotspot de pe telefon sa vad daca asa merge si merge ft bine.Nu cred ca e vorba de distanta deoarece am si laptop care in acelasi loc merge perfect.

Sugestii?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ne trebuie mai multe detalii:
- dacă ai cablu de internet în casă
- dacă ai cablu de internet și acesta este cuplat la un router wireless și internetul este funcțional (l-ai testat cu telefonul).

Să înțeleg că tu ai ceva de genul acesta: https://m.emag.ro/adaptor-wireless-n-d-link-usb-nano-dwa-131/pd/E6TX2BBBM/
Și tu spui că nu merge. Dacă este așa, atunci mai actualizează încă odată driverele plăcii de bază.
Tu spui că desktopul și stick-ul usb sunt funcționale de pe telefon, dar nu sunt și după router. Verifică cu telefonul/laptopul dacă funcționează internetul de la router.
Și vezi dacă ai sincronizat bine desktopul cu routerul prin username și parolă.
Vezi dacă Windowsul nu are un firewall sau altă opțiune setată care să nu-i permită conexiunea cu routerul (chiar dacă îl vede).

| GdX a răspuns:

Verifica daca ai setarile facute corect in router.

| Jeezy explică (pentru anonimg):

Da am din ala cum ai pus link.
Am facut hotspot la telefon si merge dar la router nu...la router merge doar laptopul

| anonimg a răspuns (pentru Jeezy):

Tot ce funcționează pe wireless trebuie să aibă astfel de benzi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
Verifică și compatibilitatea acestor dispozitive între ele. Posibil ca stick-ul să nu funcționeze în banda "n" sau "ac" (adică să nu funcționeze în aceeași bandă cu a routerului). Caută specificațiile stick-ului.
Mai poți verifica și distanța dintre router și desktop. Chiar dacă funcționează de pe telefon, pune telefonul langa router și apoi încearcă conectarea prin hotspot de la telefon ca să vezi dacă se mai conectează și la distanta aceea.