| valhala90 a întrebat:

Salutari tuturor TPU-istilor! Am o problema de ceva timp cu PC-ul meu:de fiecare data cand incerc sa ascult o melodie(chiar si fara video, in format mp3) sau ma uit la un video sau la un film, imi ruleaza si se aude sacadat.Nu pot sa ii dau seama de ce.Ieri de exemplu mi-a mers fara probleme, dar de vreo luna tot am problema asta.Am formatat partitia cu windowsul si am schimbat OS-ul,am trecut de pe placa video externa la cea onboard, crezand ca poate e problema de acolo dar tot aceeasi poveste.Care ar putea fi problema? Astept sugestiile voastre!

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ia vezi in cat la suta e procesorul ala cand asculti melodii! K-lite codec ai instalat?

| pantera30 a răspuns:

Buna ar trebui sa zici detalii despre: Marca, memorie placa de baza procesor, memorie RAM, daca ai memorie video dedicata. Sfatul meu pentru toți nu orice calculator e bun la orice contează foarte mult configuratia iesrile audio si video si viteza de internet. Memoria ocupata cel mai bine il duci la un service autorizat. Cumparati numai piese originale. Multumesc va astept.

| BoYkAn a răspuns:

Schimba-ti placa video si baga-ti windows 7

| valhala90 explică (pentru pantera30):

Este vorba despre un sistem Davio E-MONZA V2.4GB RAMDDR2, 320GB HARD DISK, PROCESOR INTEL 2.0 GHZ DUAL-CORE..placa video integrata plus una externa ATI CATALYST 2GB(le-am incercat pe ambele).Pcu-ul a fost luat nou din magazin si nu mi-a mai facut asa ceva.Nu joc jocuri de niciun fel...Rleaza orice film, clip sau format mp3, etc sacadat, indiferent daca ascult pe net sau nu

| valhala90 explică (pentru K0sti):

Am instalat acest pack..cand ascult o melodie e procesorul 30% aprox.Nu e de la piese, in 6 ani e prima data cand am LAG la aproape orice

| K0sti a răspuns (pentru valhala90):

Te-am intrebat ce placi video ai...
Ce sunt astea: "placa video integrata plus una externa ATI CATALYST 2GB"?
Ma faci sa pierd timp aiurea...

| valhala90 explică (pentru K0sti):

Ok.Atunci nu mai raspunde la intrebarea asta.TU nu m-ai intrebat nimic de placi si daca nu poti sa intelegi faptul ca am 2 placi video, una fiind on-board de la Intel si una de la ATI CALALYST care intra in slotul PCI(nu pot afla exact modelul deoarece nu pot sa fac mai nimic pe PC datorita lAG-ului) atunci nu-ti mai pierde timpul, ca doar nu te-am obligat eu sa-mi rami raspunzi

| K0sti a răspuns (pentru valhala90):

Bai goguta, ATI CALALYST nu e placa video, alea sunt drivere! Daca nici ce ai in calculator nu stii...e clar, sa nu ai pretenti sa-ti mearga! Grea stiinta asta!