| pisoiudragut2 a întrebat:

SalutMi-am cumparat recent un laptop Toshiba satellite c 50-b.Totul era Ok, numai ca avea win8 pe el si mergea greu, mai ales ca era si la mana a doua.Am incercat sa-i instalez win7 dar nu reuseam sa fac sa-mi booteze de pe stick.Asa ca am cautat prin setarile lui si am dat de ceva in genul:"Toshiba Settings Advanced"sau ceva de genul,nu mai stiu exact, si am gasit o optiune numita"delete all files and partitions from hard drive" sau ceva asemanator.Eu am crezut ca va sterge practic versiunea actuala de windows ai apoi voi putea instala win7.Dar dupa vreo 10 secunde m-am razgandit si i-am dat cancel,mam gandit totusi sa mai caut pe internet poate gaseam alta optiune.Dupa ce am apasat cancel,in loc sa-mi intre in windows mi-a aparut un mesaj,si anume:"Reboot and select proper Boot device or insert boot media in selected boot device and press a key".Am incercat sa intru in boot menu,sa selectez stickul ca primul device,am incercat sa selectez hard drivul ca primul device, i-am dat pana si pe setarile din fabricatie si nimic nu a mers. Orice as face imi apare acelasi mesaj.Va rog daca stie cineva ce are, sau ce as putea sa-i fac sa raspundeti ca eu chiar nu mai am nicio idee.Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Kreefy a răspuns:

Probabil nu ai un stick bootabil, încearcă un cu un CD / DVD, sau fă un stick bootabil ( găsești pe internet tutoriale, se lucrează numai în cmd, iar windowsul trebuie să fie.iso ).
Mă anunți dacă ai rezolvat ceva.

| pisoiudragut2 explică:

Stikul este bootabil, am mai instalat windowsul de pe el pe alte laptopuri sau pc uri