| anonim_4396 a întrebat:

Poate careva sa imi traduca acest text in limba engleza fara nici macar o greseala? Îi dau funda. Ms. : " Apollo 13 a fost a treia misiune umană a NASA dezvoltată cu intenția de a coborî pe Lună. Pe parcursul misiunii însă, probleme tehnice au forțat echipajul să renunțe la aselenizare. Lansarea a avut loc la 11 aprilie 1970 la ora 13:13. Două zile mai târziu, în timp ce misiunea era în drum spre Lună, o defecțiune a sistemului electric al unuia dintre rezervoarele de oxigen ale modulului de serviciu a produs o explozie ce a cauzat pierderea oxigenului din ambele rezervoare ale modulului de serviciu și implicit pierderea alimentării cu energie electrică, care provenea de la pilele de combustie ce foloseau oxigen. Modulul de comandă a rămas în funcțiune pe baza bateriilor și a rezervorului propriu de oxigen, dar acestea trebuiau păstrate pentru ultimele ore ale misiunii, la aterizare. Echipajul a oprit modulul de comandă și a utilizat modulul lunar ca „barcă de salvare" în timpul drumului de întoarcere spre Pământ. În ciuda dificultăților cauzate de energia electrică limitată, frigul din cabină și rezerva scăzută de apă potabilă, echipajul a ajuns în siguranță înapoi pe Pământ, iar misiunea a fost considerată un „eșec reușit"." P.S. Va rog sa nu veniti cu raspunsuri de genu "foloseste google translate" pentru ca google translate nu traduce cum trebuie. Ms.

Răspuns Câştigător
| DunareClaudiu a răspuns:

"Apollo 13 was the third human mission of Nasa developed with intention to land on the Moon. During the mission, however, technical problems

were drilled crew to abandon landing.The launch took place on 11 April 1970 at 13:13 o'clock.Two days later, while the mission was on his

way to the Moon, a malfunction of electrical system of one of the oxygen tanks in the service module caused an explosion that caused the loss

of both tanks of service module and thus loss of power supply, which came from fuel cells that used oxygen.The service comand remained in

function baes on its own batteries and oxygen tank, but they must be kept for the last hours of the mission, the landing.The crew stopped the

command module and used the lunar module as "lifeboat" during the return trip to Earth.Despite the difficulties caused by limited electric

energy, cold in the cabin and small reserve of drinking water, the crew got back to Earth safety, and the mission was considered a successful

failure".

1 răspuns:
| zdrangoi a răspuns:

Ai copiat si ne pui pe noi la treaba?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Apollo_13