| anonim_4396 a întrebat:

Ce cotă de piață are Google Translate? Chiar dacă nici acesta nu traduce perfect, e vreun care serviciu care traduce la fel/aproape la fel de bine ca acesta?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Sunt servicii chiar și mai bune ca google translate. De exemplu există DeepL, un serviciu care are mult mai puține limbi, 13 cred, dar este specializat doar pe acestea și folosește deep learning pentru a produce o traducere cât mai naturală. Acesta este însă un serviciu plătit și nu suportă limba română. Ce face google translate se numește machine translation. Google este cam cel mai bun însă nu la calitate, ci la multitudinea de limbi suportate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, Reverso Translate.