| RealKing01 a întrebat:

Se aude în interiorul laptop-ului cum bârâie întruna și nu știu ce să îi fac, am curățat ventilatoarele când am montat ssd-ul și de atunci tot face numai așa, de la ce să fie?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Careva din ventilatoarele face zgomot.
Daca le-ai curatat de praf si bataie in continuare, atunci trebuie schimbat.

| relian a răspuns:

Cand ai curatat ventilatorul,probabil ai apapsat pe el,chiar si doara usor,alea au elicia aia stiu si eu pe ce lagare,ori direct axul motorului sta direct pe elicea aia de plastic,alea or avea ceva joc,insesizabil dar au, de acolo si zgomotul ala.

Ori de ai curatat ai facut ca pe unele pale de la elicia aia sa fie mai curate comparativ cu altele, de acolo si balansul, nu mai este echilibrata elicea, asa face zgomot.

De regula astea se schimba, nu stiu dei mai poti face ceva.Cand ai curata trebuie sa sufli cu ceva,nu sa apesi fizic pe ventilatorul ala.
Ar mai putea sa fie de la motorul ventilatorului,alea sunt f micte si nu stiu pe ce sta rotorul ala ceva lagare,sa zic,sa pui ceva ulei acolo,asta daca ai avea pe unde.

Ce poti face, desfaci ventilatorul, il scoti, daca ai ceva ulei de ala fin ce se foloseste pe la scule de astea micute, picuri cateva picaturi de ulei pe ax tinaind ventilatorul cu axu in sus.
Dar banui acolo este elicea aia, trebuie sa scoti si ce hartie ori ce acopera acolo sa nu se vada axul motorasului.

Asa ai putea picura 2-3 picaturi de ulei,ala sar duce la motoras,ar unge lagarul ala si posibil, deci posibil sa nu mai faca zgomot, asta daca zgomotul ar veni de la motor si nu dse la elice.

La fel am si eu un ventilator de asta si asa o sa-i fac, o sa-i pun ceva ulei.
Dar ventilatoareel astea de regula is ieftine, mai indicat ar fi sa pui unul nou.
Dar daca tot scoti, pentru ca si de pui unul nou trebuie sa scoti pe ala vechi,.asa ca scoti si incerci cum am zis cu ulei.
Asa o sa fac si eu la un ALL in One la care ventilatorul face un mic zgomot.

| Hammurabi a răspuns:

Nu prea ne ajută cu nimic chestia asta cu "bârâie".
E un zgomot mecanic? Sau o vibrație electromagnetică?
Pentru că sună aproximativ la fel.
Eu te-aș sfătui să mai verifici încă odată ventilatoarele și chiar să le schimbi.
Un ventilator uzat/obosit face zgomot chiar și dacă e proaspăt curățat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atinge niste fire l ai montat ca dracu normal ca bîzîie, de ce ai umblat in el? Trebuie dus la servis si il vor repara ei pe o poală de bani.