| KentuckyF a întrebat:

Se merita sa fac un calculator cu aceste piese? Sunt bune? http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/429168/

33 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uf, nici nu imi vine sa cred ca pui intrebarile aici. Pe TPU nu exista un criteriu de selectie a persoanelor, asa ca daca careva spune o prostie sau dupa ureche este considerat sapuns corect.

| florin1979 a răspuns:

Daca dispui de acesti bani, felicitari este o alegere buna! hardul e suficient deocamdata, vei mai lua unul de capacitate mai mare dupa o luna 2 cand vor scadea preturile! au sarit preturile in aer de la inundatiile din malaezia! eu am luat hard de 1 tera, sata 2 Samsung cu 220 RON iar acum e 400 RON. poti totusi opta pentru o carcasa ceva mai ieftina si eventual un cooler mai bun daca vrei sa overclockezi procesorul. ti-as recomanda carcasa asta http://www.pcgarage.ro/carcase/azza/triton-401/ iar ca cooler de procesor asa ceva! http://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/ninja-3/ sau asa ceva http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-cooling/freezer-xtreme-rev-2/. ambele sunt bune si iti incap in carcasa azza triton, deoarece are 205 mm latime:), si eu am achizitionat-o ca sa imi incapa arctic cooler freezer 13, pentru socket am3+. ca placa video, este foarte buna, dar puteai merge pe un gtx 560 de la nVIDIA. este si aia arhisuficienta! http://www.pcgarage.ro/......-256-bit/. are ventilatoare excelente aceasta placa video!

| sltlp a răspuns (pentru florin1979):

Eu i l-am recomandat. apropo, placa video este mai buna decat gtx 560 oc!
carcasa a vruto el
coolerul tau nu prea isi are loc, deoarece, daca ai fi observat, acel procesor nu suporta oc, deci ar da bani degeaba pe el. l-am schimbat, deoarece cel stoc face ca un tractor

| florin1979 a răspuns (pentru sltlp):

Da, ma rog placa video este mai buna dar si cam cu mult mai scumpa! carcasa i-am ales-o mai ieftina un pic, iar de banii ramasi, calculam coolerul ce i l-am pus, incapea in carcasa si poate inca o placuta ram! dar ai observat ca i-am zis, la inceputul raspunsului, ca daca isi permite e o alegere foarte buna! happy deci nu ma critica asa tarehappy

| sltlp a răspuns (pentru florin1979):

Asta, e am citit tot ce ai scris, dar de cand am intrat azi pe TPU numai de raspunsuri cam pe dos dau! Daca te uit mai sus, i-am luat la rand!

| KodrutZ a răspuns:

Hard disc prea mic, carcasa prea scumpa, sursa OK (in bugetul asta, as fi luat un Enermax), placa de baza... nu prea... ram so-so, ai putea sa bagi 8. Procesor prea scump. As merge pe HDD 1TB, un proc ~4-5 mil (fie AMD, fie Intel, in bugetul ala nu prea conteaza) cuplat cu o placa de baza care sa permita overclock serios. Cooler pune un Xigmatek sau un Scythe care sa aiba flux ca lumea (ai mai multe optiuni in ambele cazuri, cam limitate de stocurile astora de la PCg, din pacate).

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Ba conteaza. Ce are placa de baza, ce cooler, ce flux de aer. Daca te ai fi stiut ceva ti-ai fi dat seama ca:
procesorul nu e de oc, iar coolerul este pus pentru a nlocui pe cel stoc care face ca un tractor
placa de baza este ok, tinand cont ca nu face oc, si nci procesorul nu e de oc
3. de ce sa mearga pe amd, ca sa consume mai mult si sa fie mai galagios? Amd cu oc (spre ex, 955 sau 960t black), daca mai da banis i pe un cooler pe masura, abia il ajunge pe Intel)+ temeraturi mari + consum

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Orice procesor in ziua de azi e de OC - doar ca unele mai mult decit altele... Legat de AMD si consumul... nu chiar.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Pariu, acel Intel nu e de oc. daca reusesti sa crest cu 2 valoarea din multiplicator e bine, dar nu vei reusi. Oricum, daca e sa il comparam cu 955 stoc sau 960t black edition de la amd, e cu 50% mai rapid.(verifica in benchmarkuri)

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Pai de ce sa comparam cu 955/960 cind deja au aparut buldozerele pe piata? Nu ca alea ar rupe stilul, dar sint decente.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai sa comparam astea deoarece pretul pe care il dai pe procesor si pe cooler face cat i5. Si eu, daca as fi in locul tau, nu as iesi la "inaintare" cu bulldozer. sunt cam rele, ba chiar mai slabe decat phenom

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Mai multe nuclee = mai bune, cel putin in ideea ca in viitor vor fi optimizate jocurile cum trebuie pentru procesoare cu mai multe nuclee. Per total, cred ca e mai important sa ai un sistem cu placa de baza-memorie-sursa de calitate, decit sa dai pe procesor mai mult decit pe placa de baza si memorii la un loc. Am sistem pe AMD, facut prin 2007 si cu un HD 4770 adaugat prin 2009, care zburda in jocuri pe linga sisteme comparabile ca pret ale unor amici, cu procesoare Intel de 2 ori mai rapide si cu placi de baza/video varza si memorii cu latenta/frecvente dezastru.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu zic sa te lasi de meserie. Tu esti inca o alta persoana care nu stie nimic mai mult decat frecvent, ghz si cantitati de memorie.Hai, o zi buna

| KodrutZ a răspuns:

Deh, se pare ca ai ramas putin in urma cu stirile - http://www.engadget.com/......clocked-o/

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu-s ramas in urma. la el acasa nu e laborator de experimente. odata ce vra silenttios si perofrmant, de ce sa se cmplice, dar in fn

| KodrutZ a răspuns:

Heh, silentios si performant e ca si cum ai vrea masina care sa ajunga la suta in 3 secunde si sa consume 2 litri la suta...

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, si exista asa ceva, masinile electrice, consuma curent, mai ieftin, si datorita motoarelor pe curent, ating viteze mari mult mai radpid, fiind si mai silentioase :p

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Bine zis!

| mihai19d a răspuns:

Salut! se merita dar te costa destul de mult si la asemenea pret cred ca o sa gasesti pc gata asamblat.
Iti recomand sa ceri oferte aici http://www.top-oferte.com/cere-oferta/ despre pc-uri si sa scrii la detalii ce vrei u sa aiba pc-ul(adica 4gb ram etc) si un maxim de pret si iti vor trimite ei oferte cu pc.
Apoi poti sa te decizi cum e mai bine.

| sltlp a răspuns (pentru mihai19d):

Nu cred ca vei gasi pe cienva cu uficiente cunostinte in it care sa zica ca prefera pcurile gata asamblate, Cred ca sti si ce vorbesc.

| mihai19d a răspuns (pentru sltlp):

Asta asa e! Dar in ziua de astazi exista ofertele. Multe magazine online vor sa isi vanda marfa si de aceea fac multe oferte. Pot sa te asigur ca in banii aia sunt Pc-uri gata asamblate mai performante decat cel pe care vrea sa il faca el din piese. Asa ca in ziua de astazi e mai eficient sa cauti unul la oferta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-as sfatui sa pui mai mult ram daca ai bani acum (6/8 gb), poate si un hdd 500 si o sa mearga tun(cred ca o sa ai nevoie de windows pe 64, cauta pe google care is limitele ram pe 32(la xp era 3 gb, desi nu cred ca ai sa pui xp laughing) ) toate cele bune

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Ramul se poate adauga, ca nu e mare chestiune
2. daca ai fi fost la curent, ai fi vazut ca preturile hddurilor sau dublat dupa inundatiile din tailanda, iar preturile au explodat. de ce sa nu astepte pana ce isi revin la loc si de ce sa dea banii aiurea?

| littlelogo a răspuns:

Introdu codul voucher-ului PC Garage F7VWWNVD
inainte de finalizarea oricarei comenzi pe www.pcgarage.ro
si obtii imediat o reudcere la produsele din cosul de cumparaturi. ~Voucherul nu expira deci il poti nota pentru a-l avea la indemana la urmatoarea comanda. Spaer sa te ajute :) Bafta la cumparaturi